AktualnościHALO MORĄGWarmia i Mazury

Małe ukąszenie duży problem- kleszcz

Wakacje to czas wzmożonej aktywności kleszczy. Ten mały pajęczak wzbudza duże emocje.

W naszym kraju jest 19 gatunków kleszczy, a najczęściej występujący to kleszcz pospolity ( Ixodes ricinus). Ich największa aktywność przypada na maj oraz czerwiec. Jedna samica składa do 3 tysięcy jaj, z których latem wylęgną się przezroczyste larwy, atakujące drobne ssaki, ptaki, psy, koty oraz ludzi. Zimą zapadają w letarg.

Występują w lasach, szczególnie w strefie ekotonowej, czyli na skraju lasu, gdzie jest największe prawdopodobieństwo kontaktu z ofiarą. To mit, że są one tylko na paprociach. Występują w miejscach wilgotnych, gdzie obecne są rośliny oraz gryzonie. Na swoje ofiary czatują na źdźbłach traw oraz liściach, przyczepiając się w momencie, gdy przechodząc ocieramy się o roślinę. Występowanie kleszczy nie ogranicza się jedynie do terenów leśnych czy też łąk. Występują nawet w dużych miastach, parkach, placach zabaw czy ogrodach.

NA CO NARAŻA NAS KLESZCZ

Kleszcz jest nosicielem groźnych chorób. 30 % tych pajęczaków to nosiciele bakterii zwanej krętkiem borelii odpowiedzialnej za boreliozę.  Dlatego nie każde użądlenie jest dla nas niebezpieczne. Po ukąszeniu przez kleszcza, ważne jest jak najszybsze usunięcie go z naszej skóry. Zwiększamy tym szanse na uniknięcie zarażenia. Bakteria boreliozy ulokowana jest w jelicie kleszcza, która po pewnym czasie przenika gruczołami ślinowymi do naszej skóry. Aby doszło do zakażenia kleszcz musi być wbity w naszą skórę powyżej 24 h, w przypadku wirusa powodującego kleszczowe zapalenie mózgu wystarczy tylko 30 min. Jeżeli miałeś kleszcza obserwuj uważnie miejsce użądlenia. Gdy pojawi się obrączkowaty cielisto- czerwony rumień dookoła miejsca, w którym był jest to jeden z objawów tej choroby. Innymi oznakami są: ból głowy i mięśni. Zbagatelizowanie objawów może doprowadzić do rozwoju choroby i poważnych następstw neurologicznych, stawowych, krążeniowych.

KLESZCZOWE ZAPALENIE MÓZGU

Jest chorobą przenoszoną również przez kleszcze choć nie tylko! (Możemy się zakazić poprzez spożywanie surowego mleka czy też produktów pochodzących od zakażonych zwierząt). Choroba rozwija się w dwóch etapach. Na początku swoimi objawami przypomina grypę, może to trwać nawet do 2 tygodni. Jeżeli wirus przedostanie się do naszego mózgu to dodatkowo pojawiają się wymioty, wyższa gorączka (do 40o C), oraz objawy występujące przy porażeniu opon mózgowo- rdzeniowych – jest to drugi etap choroby. Zignorowanie takich objawów i nieleczenie choroby skutkuje bardzo groźnymi powikłaniami a nawet śmiercią.

Dlatego im szybciej po stwierdzeniu, któregoś z symptomów lub niepokojów związanych z samym wbiciem kleszcza należy zasięgnąć porady lekarza. W Polsce w roku 2019 odnotowano 20 614 przypadków boreliozy, więcej niż w 2018r. (źródło: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego- PZH).

ZAPOBIEGAJMY!

Jednym z kroków ochronnych jakie możemy wykonać to szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu opon mózgowych. To najlepsza metoda ograniczająca ryzyko zachorowania. Poza tym wybierając się do lasu odpowiednio się ubierzmy. Wcale nie musimy w ciemne kolory. To mit, że kleszcze preferują barwy jasne. Tak naprawdę są one ślepe! A ofiarę wyszukują poprzez węch. Dlatego nie odkrywajmy ciała, długa bluzka, spodnie, zakryte buty oraz preparat w sprayu do odstraszania kleszczy to szansa na uniknięcie ugryzienia a tym samym niechcianych chorób. Po powrocie z leśnych spacerów zdejmij ubranie oraz je wytrzep. Obejrzyj całe ciało, szukaj kleszczy w miejscach dobrze ukrwionych o cienkim naskórku- linia włosów, za uszami, szyja, pachy, pępek, pod kolanami, warto też wziąć prysznic. Wyciągając, nie wolno go wyciskać, smarować kremem czy tłuszczem. Należy pęsetą chwycić kleszcza przy samej skórze i wyciągnąć w górę.

Poruszając temat kleszczy nie chcemy Was zniechęcić do odwiedzania lasów, wręcz przeciwnie! Odwiedzajmy lecz z większą świadomością o występujących zagrożeniach.

(RDLP Olsztyn)

error: Nie kopiuj!!!