Warmia i Mazury

Medal dla Szpitala Wojewódzkiego za opiekę poporodową

WSS w Olsztynie znalazł się w rankingu „Maluchy na brzuchy” za wysoki wskaźnik wsparcia dwugodzinnego i nieprzerwanego kontaktu skóra do skóry po porodzie drogami natury (dane z ankiet Fundacji Rodzić po Ludzku z lat 2019-2021 zebrane w sierpniu 2021 r.).

Szpital otrzymał srebrny medal przyznawany placówkom, które stosują dwugodzinny kontakt skóra do skóry w 70-79 proc. porodów drogami natury. W przypadku WSS w Olsztynie było to 76 proc.

– Cieszymy się bardzo, że ten aspekt opieki okołoporodowej jest tak dobrze realizowany w Państwa placówce – napisały organizatorki konkursu.

– Jesteśmy zaszczyceni zdobyciem srebrnego medalu w rankingu „Maluchy na brzuchy” – mówią Beata Binek, położna oddziałowa Oddziału Klinicznego Ginekologiczno-Położniczego i Beata Dołżycka, położna oddziałowa Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka. I dodają: Pomimo dużej liczby porodów z ciąż powikłanych oraz wcześniaków, w tym ze skrajnie niską masą urodzeniową udaje nam się realizować standard opieki okołoporodowej, między innymi poprzez umacnianie więzi matka-dziecko zapewniając kontakt „skóra do skóry” oraz kangurowanie. Wyróżnienie to będzie nas motywować do dalszego realizowania standardu opieki okołoporodowej na najwyższym poziomie.

Medycy wymieniają liczne zalety kontaktu skóra do skóry:

– Pierwszy kontakt mamy z dzieckiem. Zaczyna wtedy nawiązywać się więź mamy z dzieckiem. Jeżeli z jakiegoś powodu mama nie może uczestniczyć w kontakcie skóra do skóry, tę rolę przejmuje ojciec.

– Wpływa na termoregulacje dziecka. Pomaga utrzymać mu odpowiednią temperaturę. Stąd nie ma powodu, aby ubierać dziecko wcześniej.

– Pozytywnie wpływa na gospodarkę hormonalną matki i dziecka.

– W trakcie kontaktu skin to skin zaczyna się karmienie piersią. Maluszek po porodzie sam jest w stanie dopełznąć do sutka będąc na brzuchu mamy („breast crawl”). Dziecko otrzymuje wtedy pierwsze mleko mamy (siarę), bogate w wiele fantastycznych związków.

– Uspokaja dziecko. Zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa.

(WSS Olsztyn)

error: Nie kopiuj!!!