Warmia i Mazury

Miał dopłacić do przesyłki 94 grosze a okazało się, że z konta zniknęło mu prawie 5 tysięcy złotych

Okres przedświątecznej gorączki zakupów i przygotowań do tych wyjątkowych dni bywa wykorzystywany przez cyberprzestępców, którzy stosując m.in. sztuczki socjotechniczne, wykorzystują nasze roztargnienie, zabieganie i dekoncentracje, by ukraść albo wyłudzić od nas pieniądze. Tak było w przypadku pewnego Ostródzianina, który przed Bożym Narodzeniem stracił prawie 5 tysięcy złotych. Opisujemy jego przypadek żeby przestrzec inne osoby przed oszustami.

Wczorajszego wieczora (02.01.2020) do ostródzkiej komendy zgłosił się pewien mieszkaniec Ostródy aby złożyć zawiadomienie o zdarzeniu jakie go spotkało. Mężczyzna w jednym ze sklepów internetowych pod koniec grudnia ur. zakupił buty. Jakiś czas po złożeniu zamówienia i opłaceniu przesyłki otrzymał sms, z którego treści wynikało, że musi dopłacić 94 grosze w innym przypadku jego przesyłka zostanie anulowana. Mężczyźnie zależało na przesyłce więc „kliknął” w przesłany link i tym sposobem został przekierowany na stronę płatności swojego banku. Tyle, że zamiast 49 groszy dokonał przelewu na kwotę 4 900,94 zł. Dopiero po sfinalizowaniu transakcji zorientował się że został oszukany.

Uważajmy na nieznane linki, które otrzymujemy w smsach, mailach czy na komunikatory internetowe. Czytajmy wszystko skrupulatnie. Nie wchodźmy w nieznane linki, co do których treści nie jesteśmy pewni. Czasami z pozoru niewinna transakcja na niewielką sumę może okazać się tylko pretekstem do tego abyśmy wykonali czynność logowania na koncie i zautoryzowali transakcję na zupełnie inną kwotę. Pamiętajmy zawsze o względach bezpieczeństwa.

Sprawcy oszustwa, za takie wyłudzenie pieniędzy zgodnie z Kodeksem Karnym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

(KPP Ostróda)

error: Nie kopiuj!!!