Warmia i Mazury

Międzynarodowa Sieć Cittaslow obchodzi jubileusz

W Lubawie odbyła się gala jubileuszowa 15-lecia Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow.

Do wspólnego świętowania zaproszeni zostali członkowie sieci Cittaslow z całego kraju, jak również członkowie wspierający oraz przyjaciele Cittaslow.

W 2022 roku zrzeszone w niej miasta zaplanowały szereg wydarzeń, które mają uczcić rocznicę i realizować idee Cittaslow w praktyce.
Miasta należące do sieci prowadzą działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, lokalności i za-chowania niepowtarzalnego charakteru przestrzeni miejskiej. Kultywują bogate tradycje i dziedzictwo kulinarne, dbają o zabytki, rewitalizując je i organizując w nich życie kulturalne.

Idea dobrego życia w duchu slow najmocniej zakorzeniła się na Warmii i Mazurach – na 35 pol-skich miejscowości członkowskich aż 26 odnajdziemy właśnie w tym regionie.

Dziś Polska Sieć Cittaslow jest drugą, co do wielkości, na świecie. Od 2014 roku Krajowi Koordynatorzy pełnią funkcję wiceprezydenta Cittaslow International. Przełomowym rokiem okazał się 2015, kiedy to powołano do życia Stowarzyszenie „Polskie Miasta Cittaslow” – obecnie jedno z najsilniejszych regionalnych partnerstw.

Sieć krajowa aktywnie wspierana jest przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego od 15 lat, a od ponad 2 lat również przez powiat olsztyński.

Ukłony wdzięczności kieruję wobec wszystkich tych, którzy podjęli się utworzenia sieci Cittaslow w Polscemówił podczas uroczystości Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.Kierowali się jedynie wizją i przeczuciem, że to właściwy kierunek zrównoważonego rozwoju małych miasteczek. Mozolna, kilkuletnia praca wykonana tu – na Warmii i Mazurach – przez miasta założycielskie, w ścisłej współpracy z samorządem województwa sprawiła, że idea ta zaczęła się rozwijać. Mimo postępującej globalizacji i negatywnych procesów demograficznych, mniejsze miejscowości wciąż stanowią centra lokalnego życia, nauki i kultury naszych powiatów oraz gmin. Potrzebę wsparcia procesu ich sieciowania dostrzegły władze regionu, które sieć miast Cittaslow wskazały jako potencjał rozwojowy w Strategii rozwoju społeczno-gospodarczego woj. warmińsko-mazurskiego.

Dzięki wsparciu marszałka Gustawa Marka Brzezina udało się przekonać władze międzynarodowe, by w uznaniu znaczenia polskiego wkładu w rozwój ruchu, oprócz centralnego biura w Orvietto we Włoszech powołać oddział międzynarodowego biura w Polsce w Olsztynie.

Podczas gali marszałek województwa wspólnie z Jackiem Kostką (krajowym koordynatorem Sieci Cittaslow) wręczyli specjalne wyróżnienia, które przyznano w podziękowaniu za niezwykłe zaangażowanie w tym ważnym dla sieci miasteczek Cittaslow okresie powstania, a następnie prężnego rozwoju.

Jubileuszową galę poprzedziło Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia „Polskie Miasta Cittaslow”, którego członkowie podjęli decyzję o przeznaczeniu 30 tys. zł na pomoc dla cierpiącego narodu ukraińskiego.

Uroczystości uświetnił występ lubawskiego chóru Appasjonata pod kierownictwem Marka Józefowicza. Gali towarzyszyła również wystawa prac ukraińskiego malarza Aleksandra Bobryszewa, który pochodzi z bombardowanego dziś Charkowa.

LISTA OSÓB WYRÓŻNIONYCH Z OKAZJI JUBILEUSZU 15-LECIA POLSKIEJ KRAJOWEJ SIECI MIAST CITTASLOW:

GUSTAW MAREK BRZEZIN
Od 2014 roku marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. Doktor nauk rolniczych, wieloletni samorządowiec. Polska Krajowa Sieć Miast Cittaslow zawdzięcza marszałkowi wsparcie w okresie przygotowania i realizacji „Ponadlokalnego programu rewitalizacji sieci miast Cittaslow w województwie warmińsko-mazurskim”, który z powodzeniem został zrealizowany w 19 miasteczkach regionu i jest unikatowym w skali kraju programem kompleksowej rewitalizacji społecznej małych miast. Dzięki okazanemu zaufaniu zbudowane zostało jedno z największych i najprężniej działających regionalnych partnerstw.
MIRON SYCZ
Przewodniczący sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego w latach 1998-2007.To dzięki jego wsparciu i zaangażowaniu jako przewodniczącego, sejmik w maju 2006 roku podjął uchwałę o przystąpieniu województwa do Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow w charakterze członka wspierającego. Nauczyciel i polityk pochodzenia ukraińskiego. Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej VI i VII kadencji, samorządowiec, obecnie wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego. Zainicjował powstanie w sejmiku Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, do tej pory jedynej tego typu komisji w samorządach regionalnych naszego kraju. Aktywny działacz Związku Ukraińców w Polsce, członek Rady Głównej tego związku.
JACEK PROTAS
Marszałek województwa w latach 2006-2014. Dzięki jego poparciu oraz decyzjom, podjętym na szczeblu zarządu województwa, w 2007 roku doszło do powołania do życia sieci miast Cittaslow. Rok później w strukturach Urzędu Marszałkowskiego powstało biuro pełniące rolę sekretariatu Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow, co do dnia dzisiejszego stanowi ogromny wkład samorządu województwa jako członka wspierającego. Aktywnie promował markę Cittaslow na szczeblu regionalnym, krajowym oraz międzynarodowym. Poseł na Sejm VIII i IX kadencji. Pochodzi z Lidzbarka Warmińskiego – miasta założycielskiego krajowej sieci Cittaslow.

JAROSŁAW SŁOMA
Członek zarządu województwa w latach 2006-2012, a następnie wicemarszałek do 2014 roku. Polityk, samorządowiec. Z wykształcenia historyk. Orędownik rozwoju i promocji sieci Cittaslow w skali regionu oraz kraju. Wielokrotnie brał osobisty udział w posiedzeniach rad miast pretendujących do członkostwa w sieci Cittaslow. Pomysłodawca przystąpienia Gołdapi do sieci miast „dobrej jakości życia”. Dzięki jego wsparciu i zaangażowaniu sieć miast Cittaslow została wpisana do strategii rozwoju społeczno-gospodarczego województwa.

PIER GIORGIO OLIVETI
Sekretarz generalny Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Cittaslow. Z ideą miast „dobrej jakości życia” związany od 2004 roku. Z wykształcenia dziennikarz oraz menedżer w zakresie turystyki i rozwoju lokalnego. Wielki orędownik idei Cittaslow oraz poprawy jakości życia mieszkańców małych miasteczek w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Od 15 lat nasz drogi przyjaciel i jednocześnie sympatyk Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow.

ARTUR WAJS
Lekarz, samorządowiec, wieloletni burmistrz Lidzbarka Warmińskiego (2006-2014). Koordynator Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow dwóch kadencji oraz członek zarządu Międzynarodowego Komitetu Koordynującego Cittaslow International. Aktywnie uczestniczył w procesie certyfikacji wielu miast członkowskich oraz w pracach nad przygotowaniem miast do sięgnięcia po środki z Unii Europejskiej  w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury na lata 2014-2020.

ARTUR WROCHNA
Samorządowiec, koordynator Krajowy sieci Cittaslow w latach 2014-2018. W tym okresie pełnił również funkcję wiceprezydenta Cittaslow International. Wielokrotnie brał osobisty udział w procesie certyfikacji miast członkowskich. Burmistrz miasta i gminy Olsztynek w latach 2010-2018. Za swoje zasługi na rzecz rozwoju i promocji sieci na arenie krajowej i międzynarodowej uhonorowany w 2019 r. tytułem „Międzynarodowego Ambasadora Cittaslow”.

śp. STANISŁAW MARIA HARAJDA – pośmiertnie
Ekspert w zakresie tematyki Cittaslow. Przez wiele lat zawodowo związany
z samorządem województwa warmińsko-mazurskiego. Zajmował się m.in. implementacją idei Cittaslow na grunt krajowy oraz jej szeroko zakrojoną promocją. Znawca rynku turystycznego zarówno krajowego, jak i zagranicznego. Współzałożyciel Oddziału Warmińsko-Mazurskiego Polskiej Izby Turystyki w Olsztynie, członek Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Dyrektor Departamentu Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie. Członek Krajowego Komitetu Naukowego Cittaslow, w którym pełnił funkcję sekretarza.
ZDZISŁAW SZYPULSKI
Burmistrz Reszla w latach 1998-2010. Sygnatariusz listu intencyjnego z 15 listopada 2006 r. w sprawie utworzenia Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow oraz jej pierwszy koordynator. Propagator idei „poprawy jakości życia mieszkańców” w małych miasteczkach na Warmii i Mazurach.

(wwim)

error: Nie kopiuj!!!