Warmia i Mazury

Międzynarodowe sukcesy dwóch filmów

Dwa obrazy dofinansowane przez Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy, który wspiera samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, zdobywają kolejne laury na międzynarodowych festiwalach filmowych.

Na 34. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Braunschweig Piotr Domalewski uhonorowany został Nagrodą Specjalną Jury, natomiast na 21.Festiwalu Filmowym w Arras jurorzy przyznali również Nagrodę Specjalną reżyserowi filmu JAK NAJDALEJ STĄD / I NEVER CRY.

W uzasadnieniu werdyktu napisano: Nagroda dla Najlepszego Reżysera za znakomite poprowadzenie aktorów, a zwłaszcza głównej bohaterki (Zofia Stafiej) , której „słoneczna bezczelność i złość nie zostaną zapomniane”. Delikatny wspaniale napisany scenariusz, daje wiarygodny i głęboko poruszający, choć nie stroniący od zaskakujących dialogów, czasami humorystycznych, obraz społecznej rzeczywistości emigrantów w Europie.

Film Piotra Domalewskiego jest tragikomedią, kinem drogi.17 letnia Ola z niedużego miasta rusza na własną rękę do nieznanego kraju. Jest to podróż życia, podróż w nieznane, podczas której dziewczyna będzie chciała odnowić relacje z dawno nie widzianym ojcem. W Irlandii pozna inny świat i ludzi, którzy odmieniają jej podejście do życia.

Jest to koprodukcja polsko-irlandzka. Producentem polskim jest Akson Studio. Autorem zdjęć podobnie jak w „Cichej Nocy” jest Piotr Sobociński jr.

Na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (8-12 grudnia) JAK NAJDALEJ STĄD walczyć będzie o Złote Lwy. Gdyński Festiwal podobnie jak wszystkie tego typu wydarzenia na świecie odbędzie się bez udziału publiczności w salach kinowych, a jedynie za pośrednictwem Internetu on-line.

Z kolei jury 20.OJAI FILM FESTIVAL uhonorowało obraz Małgorzaty Imielskiej „Wszystko na dla mojej matki” nagrodą „Best narrative film”.

Dobra wiadomość dotarła z Pragi, gdzie na 3KINO FEST – Festiwalu Kina Środkowoeuropejskiego film Małgorzaty Imielskiej otrzymał Nagrodę ZŁOTY DEBIUT.

Wcześniej film został już dostrzeżony na kilku festiwalach zdobywając nagrody i wyróżnienia. M.in. Nagroda za najlepszy debiut aktorski Zofii Domalik (świeżej absolwentki warszawskiej PWST) na 44.FPFF w Gdyni, Nagroda Publiczności na 35.Warszawskim Festiwalu Filmowym. Ponadto wyróżnienie specjalne jury za debiut reżyserski na tymże Festiwalu oraz na 24.Forum Kina Europejskiego CINERGIA, a także Nagroda Specjalna Jury na MFF w Kazachstanie w kategorii Nowa Generacja. Na 18.MFF w Dhace – Dhaka International Film Festival obraz  uhonorowano Nagrodą dla najlepszego filmu i reżysera (Małgorzata Imielska).

WSZYSTKO DLA MOJEJ MATKI to znakomicie nakręcona bardzo smutna opowieść o niespełnionej miłości.  Mówi o dziewczynach z poprawczaka, o agresji i gwałcie w  życiu codziennym. Zwraca uwagę na  potrzebę bliskości, empatii i odpowiedzialności za drugiego człowieka. To kino prawdy z doskonałymi rolami aktorskimi zwłaszcza Zofii Domalik i Marii Sobocińskiej, które zaprezentowały się w brawurowych i wielowymiarowych kreacjach. Ale widzowie z pewnością zapamiętają też role:Jowity Budnik, Adama Cywki, Ryszarda Kluge, Karoliny Dryzner, Magdaleny Celmer oraz aktorów olsztyńskich Marzeny Bergmann, Artura Steranko i Grzegorza Gromka.

Wśród twórców filmu jest także olsztynianin Tomasz Naumiuk operator, reżyser, autor niemal paradokumentalnych zdjęć (pracował m.in. z Agnieszką Holland przy filmie „Obywatel Jones”). Zdjęcia kręcono  na Warmii i Mazurach m.in. we wsi Purda, w Jezioranach i nad Serwentem. Nastrój filmu buduje znacząco wspaniała i oszczędnie „dozowana” muzyka Włodka Pawlika, laureat Nagrody Grammy (2014).

(wwim)

error: Nie kopiuj!!!