Międzynarodowy Dzień Teatru na Warmii i Mazurach

Obchodzony jest na całym świecie od 1962 roku. Datę 27 marca uchwalono dzień wcześniej, podczas 9. Kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI). 

W Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu Międzynarodowy Dzień Teatru będzie połączony z wręczeniem dorocznych nagród – Aleksandrów. Przyznawane są w kategoriach: Najlepsza Kobieca i Męska Rola Roku, Przyjaciel Teatru i Najwierniejszy Widz Zbiorowy.

Galę uświetnią piosenki z repertuaru teatru w wykonaniu aktorów. Pojawią się utwory z takich spektakli jak: ‘Allo ‘Allo, Cafe Sax, Edith i Marlene, Monty Python, A my róbmy swoje, Skrzypek na dachu czy Tuwim bez cenzury. Zaplanowano również wernisaż wystawy rzeźby Waldemara Cichonia.

Bilety dostępne w wyjątkowej cenie 5,80 od osoby. Początek wydarzenia o godz. 19.

Z kolei w środę o godz. 17 na Scenie Dużej Teatru Jaracza w Olsztynie rozpocznie się spotkanie z Małgorzatą Szejnert. Wybitna reporterka opowie na o swoim głośnym mazurskim reportażu, który zaczął się w olsztyńskim teatrze.

„Nim podniesiono kurtynę, między rzędy krzeseł wszedł Aleksander Sewruk. – Notowała pół wieku temu Szejnert – Powiedział, że to przedstawienie niezwykłe. Każde słowo, które pada ze sceny, jest prawdą. Wszyscy bohaterowie żyją lub żyli niedaleko stąd. Dramat oparty został na pamiętniku mazurskiej dziewczyny Hejdy Stank-Macoch. Kiedy go pisała, nie miała jeszcze dziewiętnastu lat. Ale niewielu dotąd ludzi starszych i dojrzałych umiało spojrzeć na powojenne sprawy Mazurów z taką szczerością i odwagą”.

Olsztyńskie przedstawienie z 1964 zrobiło karierę, pokazał je teatr telewizji. „Jaracz” jeździł ze sztuką po kraju. Przyszły listy, podziękowania od widzów. A reporterka Szejnert odnalazła Hejdę, odwiedziła Wejsuny pod Rucianem i napisała głośny reportaż.

Do rozmowy o reportażu obok Małgorzaty Szejnert zostali zaproszeni Bernadetta Darska i Joanna Szydłowska, znawczynie literatury faktu z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Będzie też Hejda Stank-Macoch. Spotkanie poprowadzi Włodzimierz Nowak – reporter, autor książek reporterskich, były naczelny „Dużego Formatu”, magazynu reporterów, wykładowca Polskiej Szkoły Reportażu.

Wstęp bezpłatny.

(wwim)