Mini tężnia solankowa przy szpitalu

Na pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu spragnionych chłodu, zieleni i … mikroelementów czeka nasza mini tężnia solankowa ( wejście za Izbą Przyjęć). Zajrzyjcie koniecznie.

Mini tężnia zlokalizowana jest w patio osłoniętym z czterech stron wysokimi budynkami.
– W okresie wiosenno – letnim tworzy się tu specyficzny mikroklimat sprzyjający funkcjonowaniu tężni. – wyjaśnia Marcin Jastrząb, kierownik Sekcji Gospodarczej szpitala, dodając – Duże nasłonecznienie i wietrzna pogoda zwiększają intensywność parowania solanki. Powoduje to tworzenie się w bezpośrednim sąsiedztwie tężni aerozolu bogatego w całą gamę cennych mikroelementów takich jak jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo czy sód.

Mikroklimat, jaki dzięki tężni wytwarza się w patio, jest zbliżony do klimatu panującego nad morzem w sztormowe dni. To oznacza, że oddychanie przez godzinę powietrzem nasyconym solankowym aerozolem równa się dawce jodu przyjętej w ciągu trzech dni plażowania. Jod odpowiada m.in. za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, powoduje też rozrzedzenie śluzu, co szczególnie docenią osoby zmagające się z chorobami górnych dróg oddechowych. Na ich problemy skutecznie zadziała również brom, który rozszerza oskrzela. Z kolei wapń zawarty w aerozolu solanki posiada właściwości antyalergiczne.

Dodatkowym powodem, dla którego warto odwiedzić szpitalną mini tężnię, jest fakt, że obiekt ten stanowi piękny przykład wciąż zmieniającej się wokół szpitala małej architektury parkowej.
Mamy nadzieję, że wypoczynek na ławeczkach w pobliżu tężni, wśród drzewek i krzewów iglastych, wpłynie pozytywnie na proces powrotu naszych pacjentów do zdrowia i – szczególnie latem – stanie się ulubionym sposobem ich relaksu. Zapraszamy.

(WSZ Elbląg)