Ministerstwo dało 400 000 zł na nową karetkę

Szpital Miejski w Morągu znalazł się w gronie 9 szpitali na Warmii i Mazurach, które otrzymają nowe ambulanse ratownictwa medycznego. Tym samym z użytkowania wycofany zostanie najbardziej wyeksploatowany tabor. Pieniądze na wymianę ambulansów pochodzą z programu krajowego. Umowę w tej sprawie w Morągu podpisali: Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia i Ewa Michałowska, prezes spółki Szpital Miejski w Morągu.

Kwota dofinansowania to 400 tys. zł na karetkę, co pozwoli na zakup nowoczesnych pojazdów przystosowanych do funkcjonowania w systemie ratownictwa medycznego. Budżet programu w 2019 roku wyniesie prawie 80 mln zł.

– Wyposażenie zespołów ratownictwa medycznego w nowoczesne karetki jest niezbędne do udzielania natychmiastowej pomocy. Ambulanse medyczne wyjeżdżają do pacjentów bardzo często – w sumie około 3,2 mln razy rocznie, co daje średnio prawie 6 wyjazdów na jedną  karetkę w ciągu doby. Są one  niejednokrotnie realizowane w warunkach ekstremalnych bądź w trudno dostępnym terenie. Sprawia to, że karetki ulegają uszkodzeniom i szybkiemu zużyciu. Przyjmuje się, że zasadna jest ich wymiana już po 5 latach użytkowania. Polskim pacjentom do tej pory służyły nawet kilkunastoletnie karetki. Co trzeci ambulans w Polsce ma 6 lat lub więcej. Po zakończeniu wymiany w ramach programu, średni wiek pojazdu funkcjonującego w systemie spadnie o 30 miesięcy – mówi wiceminister  Sławomir Gadomski.

Chodzi o to, by ratownicy medyczni dysponowali bezpiecznym i najwyższej jakości sprzętem. Są to ważne cechy, bo w ratownictwie liczą się czasem nie minuty ale sekundy i możliwość szybkiego dojazdu i skorzystania ze sprzętu najwyższej jakości może uratować życie.

– Na dzień dzisiejszy nasz szpital posiada cztery karetki specjalistyczne i jedną karetkę transportową. Trzy karetki są mocno wyeksploatowana.  Jedna karetka stacjonuje w Łukcie, którą pozyskaliśmy również z dotacji. Ma ona dwa lata i spełnia wszystkie wymogi. Teraz za pieniądze z ministerstwa wymienimy ambulans, który ma 8 lat i prawie 400 000 kilometrów przebiegu. Był więc najwyższy czas ją zastąpić nową, która dotrze do nas pod koniec roku – mówi Ewa Michałowska, prezes spółki Szpital Miejski w Morągu.

W ocenie prezes morąskiego szpitala, wymiana ambulansu na nowy to bezpieczeństwo pracowników i pacjentów.

Po podpisaniu umowy wiceminister zdrowia zapoznał się z funkcjonowaniem dwóch oddziałów szpitalnych: paliatywnego i neurologicznego.

(red./fot. dw)