AktualnościHALO MORĄGWieści z ratusza

Mobilny punkt pobrań przy morąskim szpitalu

Przy morąskim szpitalu działa od dzisiaj (15.05 br.) mobilny punkt pobrań w kierunku COVID-19. Pacjenci, którzy przebywają na kwarantannie otrzymali już pierwsze smsy zapraszające do wykonania badania w punkcie wymazowym.

– Na nasz szpital zostały nałożone nowe zadania, czyli pobieranie wymazów pacjentów, którzy przeszli kwarantannę – w 12 dniu, dlatego uruchomiliśmy mobilny punkt pobrań w kierunku COVID-19. Chciałabym zaznaczyć, że punkt ten przeznaczony jest tylko dla osób, które kończą kwarantannę. Nie pobieramy wymazów od mieszkańców, którzy nie są na kwarantannie, a chcieliby taki test zrobić. Pobieranie wymazu polega na tym, że taka osoba wcześniej telefonicznie rejestruje się. Pacjenci przebywający na kwarantannie podjeżdżają samochodami do mobilnego punktu. Wtedy personel pobiera od nich wymazy i są one odwożone do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie. Personel, który pobiera wymazy jest odpowiednio zabezpieczony w środki ochrony osobistej, czyli w kombinezony, maseczki, przyłbice, rękawiczki – mówi Ewa Michałowska, prezes morąskiego szpitala.

Każda osoba przebywająca na kwarantannie, w 11 dniu jej odbywania, otrzymuje sms informujący o możliwości zgłoszenia się do punktu pobrań wymazów pod kątem zarażenia koronawirusem celem wykonania badania w kierunku COVID-19. Badanie jest zalecane, ale dobrowolne.

SMS ma następujące brzmienie:

W 12 dniu kwarantanny zrób bezpłatny test na koronawirusa. Adresy punktów  pobrań uzyskasz na pacjent.gov.pl lub dzwoniąc pod nr 800 190 590. Ministerstwo Zdrowia

Osoba ta powinna w 12 dniu kwarantanny udać się własnym samochodem do takiego punktu. Pacjent udający się na badanie powinien posiadać przy sobie dokument z numerem PESEL.

(red./fot. dw)

error: Nie kopiuj!!!