AktualnościHALO MORĄGWieści z ratusza

Morąscy harcerze będą przekazywali Betlejemskie Światło Pokoju

W niedzielny poranek w Zakopanem przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego, m.in. z morąskiego hufca odebrali od słowackich skautów Betlejemskie Światło Pokoju. Teraz zaczyna się Sztafeta Światła – harcerki i harcerze zawożą je do swoich rodzinnych miejscowości w całej Polsce, aby Płomień trafił do wszystkich tych, którzy chcą go przyjąć.

Harcerki i harcerze z ZHP oraz skauci z organizacji Slovenský skauting spotkali się w Zakopanem, gdzie Naczelniczka ZHP hm. Martyna Kowacka uroczyście odebrała Światło od Naczelnika słowackiego skautingu – Mariana Lezo i słowackich skautów. Następnie Betlejemskie Światło Pokoju zostało przekazane delegacjom z poszczególnych województw, które rozproszą Światło po całej Polsce.

Przybycie Betlejemskiego Światła Pokoju do Polski poprzedził Betlejemski Zlot, w którym wzięło udział ponad 3000 uczestników. Harcerze i harcerki zmienili zimową stolicę Polski, w stolicę harcerstwa. Uczestnicy Zlotu w czasie gry terenowej mieli okazję przyjrzeć się słowu „pokój” z różnych perspektyw i zastanowić się, jak sami mogą wpłynąć na życie swoich małych ojczyzn.

W tym roku Betlejemskie Światło Pokoju przekazywane jest razem z przesłaniem „Czyńmy pokój”. Związek Harcerstwa Polskiego zachęca do głębokiej refleksji nad tym, czym jest pokój – w końcu to nie tylko brak konfliktów zbrojnych, ale także harmonia wewnętrzna, w której odnajdujemy równowagę ze sobą i innymi ludźmi.

– Wieziemy je do Morąga, gdzie rozpoczniemy sztafetę przekazywania światła pod tegorocznym hasłem „Czyńmy pokój” na terenie działania naszego hufca do naszych rodzin, sojuszników oraz społeczności lokalnej – mówią morąscy harcerze.

(red./ZHP)

error: Nie kopiuj!!!