AktualnościHALO MORĄGKULTURA I SZTUKAWieści z ratusza

Morąski Finał WOŚP z głową

W niedzielę, 31 stycznia  o godzinie 10.00 rozpoczęła się relacja live z 29 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Morąskim Domu Kultury. Z powodu obostrzeń związanych ze stanem epidemii tradycyjny finał nie mógł się odbyć, ale orkiestrowy sztab z MDK i tak przygotował moc atrakcji, które można było śledzić online na Facebooku.

– W tym roku Finał WOŚP odbywał się pod hasłem „Finał z głową”, bowiem zebrane środki przeznaczone zostaną na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy (m.in. zestawy endoskopów laryngologicznych, endoskopy giętkie, zestawy endoskopów sztywnych do oceny górnych dróg oddechowych, egzoskopy, lasery diodowe, nawigacje optyczne otolaryngologiczne, koblatory do operacji migdałków, aparaty USG i RTG, kardiomonitory, lampy czołowe, lampy operacyjne, polisomnografie do diagnostyki bezdechu sennego) – opowiada Beata Cetkowska, wieloletni szef sztabu WOŚP w Morągu.

Z powodu pandemii tegoroczny finał był nieco inny niż poprzednie – nie odbyły się koncerty plenerowe, występy dzieci i młodzieży.  Całe wydarzenie zorganizowano w formie wirtualnej w reżimie sanitarnym.

– Nieodłączny element każdego finału WOŚP tj. licytacje odbywały się online. Każda osoba, która wylicytowała daną rzecz musiała odebrać ją indywidualnie po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.  Hitem tegorocznego Finału była ciepła kawa oraz kiermasz ciast i wypieków upieczonych przez Koła Gospodyń Wiejskich w Jureckim Młynie i Plebania Wólka, Jurkach, Strużynie, Markowie. Kiermasz wsparła Restauracja „Piekarnia” pysznym  chlebem, smalcem, smażonymi śledziami. Po raz kolejny hitem okazała się grochówka, bigos oraz kiełbaska z grilla przygotowana przez wolontariuszy z Morąskiego Stowarzyszenia Miłośników Sportów Towarzyskich i Rekreacji.

W miarę upływu dnia amatorów grochówki przybywało, a niektórzy ustawiali się w kolejkę kilka razy.

Wszystkie dania i wypieki serwowane były na wynos – mówi Beata Cetkowska.

Dzięki zbiórce przeprowadzonej przez wolontariuszy na terenie miasta i gminy Morąg, gminy Małdyty oraz dzięki zaangażowaniu mieszkańców w licytacje sztab 1490 w Morąskim Domu Kultury podczas 29 Finału WOŚP zebrał 73.039,33 zł oraz walutę obcą.

20 koron czeskich 2 szt
10 eurocentów 44 szt
1 eurocent 206 szt
2 eurocenty 290 szt
200 line 1 szt
5 pence 1 szt
10 bani 1 szt
5 eurocentów 105 szt
20 pensów 1 szt
1 penny 3 szt
25 opie 1 szt
10 centów 1 szt
20 eurocent 31 szt
2 euro 2 szt
1 euro 1 szt
50 eurocent 4 szt
1 funt 2 szt
1 pens 20 szt
1 korona czeska 2 szt
100 lirów włoskich 1 szt
5 bani 1 szt
1/2 fr helvieta 3 szt
5 helvieta 4 szt
50 svergie 1 szt
20 cotiki 1 szt

Wolontariusze na terenie miasta i gminy Morąg zebrali łącznie: 42.801,10 zł.

Wolontariusze w gminie Małdyty zebrali kwotę: 7.086,81 zł.

Dzięki pełnym emocji licytacjom na scenie zebrano 16.340 zł. Chyba na długo zostanie zapamiętana jedna z licytacji, a dotyczyła ona koszulki z logo WOŚP, która poszła za … 750 zł. Swój wkład w tym mieli super prowadzący i św. Mikołaj, który  specjalnie przyjechał do Morąga na Finał.

Atrakcje przed MDK:

grochówka, grill: 3.858,04 zł,

ciasta, wypieki: 2.953,38 zł zł.

Mimo trudnych warunków epidemiologicznych spowodowanych COVID-19 Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy pobiła kolejny rekord!

– Dzięki zaangażowaniu mieszkańców miasta i gminy Morąg, gminy Małdyty, dzięki wolontariuszom, harcerzom z Morąskiego Hufca, dzięki darczyńcom i sponsorom 29 Finał WOŚP był jednoczący i udany – podsumowuje Beata Cetkowska, szefowa Sztabu WOŚP z MDK.

(red./fot. dw/screeny z transmisji live)

error: Nie kopiuj!!!