AktualnościHALO MORĄGWieści z ratusza

Morąski szpital gotowy na pacjentów z podejrzeniem koronawirusa

– W Olsztynie odbyło się spotkanie z wojewodą , dyrektorem NFZ, dyrektorem Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Olsztynie, związane z koronawirusem, chciałabym uspokoić mieszkańców Morąga i okolic. Wszystko jest pod kontrolą –  mówi Ewa Michałowska, prezes morąskiego szpitala.

Pacjenci, którzy mieli styczność  z krajami, gdzie występuje koronawirus powinny zgłaszać się do oddziału zakaźnego Szpitala Powiatowego w Ostródzie.

– Morąski szpital ma przygotowane zestawy ze specjalnymi kombinezonami i maseczkami węglowymi. Jeżeli trafi do szpitala pacjent  z podejrzeniem musi być przeprowadzony szczegółowy wywiad. Teraz szaleje grypa, więc trudno na pierwszy rzut oka odróżnić co pacjentowi dolega. Mamy także karetkę transportową, więc w razie potrzeby taka osoba zostanie przewieziona do Ostródy.

W szpitalu wywiesiliśmy informacje jak się zachować i gdzie uzyskać pomoc w przypadku pojawienia się objawów . Wydzieliliśmy także na izbie przyjęć specjalną izolatkę, aby można było tam przenieść pacjenta z podejrzeniem koronawirusa – mówi Ewa Michałowska.

ABC postępowania przy podejrzeniu zakażenia koronawirusem. Akcja informacyjna w szpitalach

Do końca lutego do szpitali w całej Polsce trafią specjalne plakaty z instrukcją postępowania przy podejrzeniu zakażenia koronawirusem. Z plakatów pacjenci dowiedzą się, co powinni zrobić gdy mają gorączkę, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem oraz przebywali w miejscach, gdzie stwierdzono występowanie koronawirusa. Plakaty będą dystrybuowane przez Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Akcja informacyjna w szpitalach ma pokazać pacjentom, jak krok po kroku powinni zachować się gdy:

w ciągu ostatnich 14 dni byli w miejscu, gdzie występuje koronawirus, i mają gorączkę, kaszel, duszności oraz problemy z oddychaniem.

Na każdym plakacie (wzór do pobrania poniżej) znajdą się dane kontaktowe do najbliżej stacji sanepidu i oddziału zakaźnego oraz numer bezpłatnej i całodobowej infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia, która również informuje, jak postępować w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Ponadto na plakacie znajduje się zestaw praktycznych wskazówek, o tym czego należy unikać oraz o czym trzeba pamiętać, aby zapobiec ewentualnemu rozprzestrzenianiu się wirusa.

Projekt plakatu powstał przy współpracy dr hab. n. med. Agnieszki Mastalerz-Migas, konsultanta krajowego do spraw medycyny rodzinnej oraz Tomasza Zielińskiego i Marka Twardowskiego, wiceprezesów Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia „Porozumienie Zielonogórskie”.

Schematy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2

Warmińsko-Mazurski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny udostępnia algorytm postępowania dla POZ, AOS, NiŚOZ, szpitali, zespołów ratownictwa medycznego, dyspozytorów medycznych Państwowego Ratownictwa Medycznego w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

  1. Schemat postępowania dla POZ, AOS, NiŚOZ.pdf
  2. Schemat postępowania dla dyspozytorów medycznych systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne.pdf
  3. Schemat postępowania dla zespołów ratownictwa medycznego systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne.pdf
  4. Informacja GIS dla szpitali.pdf

(red./WSSE Olsztyn)

error: Nie kopiuj!!!