AktualnościHALO MORĄGWieści z ratusza

Morąski szpital ma nowy sprzęt rehabilitacyjny

Morąski szpital wzbogacił się o nowy sprzęt do rehabilitacji neurologicznej, w ramach Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD na lata 2017-2020.

– Było to możliwe dzięki aplikowaniu naszego szpitala o środki z Ministerstwa Zdrowia w ramach projektu pn. wyposażenie/ doposażenie oddziałów rehabilitacji neurologicznej  w urządzenia do wczesnej rehabilitacji neurologicznej kończyn górnych i kończyn dolnych z biofeedback w roku 2019 w ramach programu polityki zdrowotnej pn. Program Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD na lata 2017-2020 – mówi Ewa Michałowska, prezes spółki Szpital Miejski w Morągu.

Koszt urządzenia to kwota 120 000 zł, z czego szpital otrzymał dofinansowanie w wysokości 89 400 zł, pozostała kwota wkład własny placówki.

Celem ministerialnego projektu jest dążenie do zapewnienia dostępu do najnowszych osiągnięć technicznych i technologicznych w zakresie wczesnej rehabilitacji neurologicznej osób po udarze mózgu, poprzez zakup: urządzeń do wczesnej rehabilitacji neurologicznej kończyn górnych i kończyn dolnych z biofeedback dla oddziałów rehabilitacji neurologicznej oraz oddziałów rehabilitacyjnych realizujących umowę na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z Narodowym Funduszem Zdrowia w rodzaju rehabilitacja lecznicza w zakresie rehabilitacja neurologiczna.

Zaburzenia równowagi ciała u pacjentów po udarze mózgu są znaczącym problemem terapeutycznym. Sprzęt niezbędny do profesjonalnej reedukacji funkcji kończyn u pacjentów po udarze mózgu ze sprzężeniem zwrotnym (biofeedback) pozwala na komputerowo wspomaganą motoryczną oraz kognitywną terapię kończyn górnych i kończyn dolnych.
Urządzenia do wczesnej rehabilitacji z biofeedback w połączeniu z klasyczną terapią są wykorzystywane do wspomagania oraz intensyfikacji terapii w motywujący i interesujący dla
pacjenta sposób (biofeedback). Powtarzane i zorientowane na cel ruchy kończyny górnej i dolnej zapewnią wewnętrzną i zewnętrzną stymulację w celu wspomagania reorganizacji mózgu. Wykorzystanie nowoczesnych technologii w terapii wielosensorycznej ma za zadanie
wspomaganie pracy obu półkul mózgu, a powtarzane aktywności oraz treningi mają za zadanie wzmacniać neuroplastyczność w celu przywrócenia utraconych funkcji.

Urządzenie, które posiada morąska lecznica pozwoli na: przeprowadzenie diagnostyki: dynamometrycznej oceny spastyczności, dynamometrycznej oceny siły mięśniowej, elektromiograficznej oceny unerwienia; przeprowadzenie rehabilitacji: barku, łokcia, biodra, kolana, stopy, ręki;  umożliwi przeprowadzanie treningu z użyciem biofeedbacku w postaci gier
rehabilitacyjnych, realizowanego zarówno poprzez pozycje kończyny pacjenta (sterowaną poprzez opór dynamiczny);  integrację z fotelem rehabilitacyjnym, który umożliwia dostosowanie do każdej pozycji ćwiczeniowej stawów: kolanowego, biodrowego, łokcia, barku, nadgarstkowego
i skokowego.

O szczegółach związanych z działaniem urządzenia mówi Joanna Domeracka z Oddziału Rehabilitacji morąskiego szpitala:

(red./fot. dw)

error: Nie kopiuj!!!