Morąski szpital ustanowił i wdrożył standardy ochrony małoletnich
Na podstawie kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw Szpital Miejski w Morągu Sp. z o.o. ustanowił i wdrożył standardy ochrony małoletnich. Zarząd Spółki wyznaczył osobę odpowiedzialną za monitorowanie realizacji standardów – pielęgniarkę oddziałową Izby Przyjęć. Koordynator ds. ochrony nieletnich Panią Katarzynę Szwarc.
Standardy ochrony małoletnich określają: zasady bezpiecznej rekrutacji personelu, zasady bezpiecznych relacji personel-małoletni , zasady ochrony wizerunku i danych osobowych małoletnich, sposób reagowania w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka.
Szpital Miejski w Morągu monitoruje, edukuje i angażuje pracowników do ochrony dzieci przed krzywdzeniem: w ramach rekrutacji pracowników prowadzona jest weryfikacja osób zatrudnianych poprzez sprawdzenie w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym; Dział Kadr uzyskuje od osoby przyjmowanej do pracy informacje z rejestru karnego polskiego i/lub zagranicznego: oświadczenie o państwach zamieszkania w ciągu ostatnich 20 lat, oświadczenie o niekaralności; określa zasady bezpiecznych relacji ( bezpiecznego kontaktu) całego personelu z małoletnimi poprzez wskazanie jakie zachowania są niedozwolone a jakie pożądane; pracownicy mają zapewnioną podstawową edukację na temat ochrony małoletnich przed krzywdzeniem oraz pomocy w sytuacjach zagrożenia: rozpoznawanie symptomów krzywdzenia dzieci, stosowanie adekwatnych do sytuacji działań prawnych, odpowiedzialności prawnej pracowników zobowiązanych do podejmowania interwencji .
W szpitalu funkcjonują procedury zgłaszania podejrzenia i podejmowania interwencji w sytuacji zagrożenia małoletniego: każda osoba personelu posiada dostęp do informacji na temat sposobu zgłaszania podejrzenia krzywdzenia dziecka, osoby podejmujące interwencję wiedzą jak ją przeprowadzić, mają wsparcie koordynatora w kontaktach z innymi służbami ochrony małoletnich oraz mają możliwość konsultowania przypadków budzących wątpliwości z innymi specjalistami.
Prowadzony jest rejestr przypadków zgłoszeń dotyczących podejrzenia krzywdzenia małoletnich oraz interwencji inicjowanych przez pracowników szpitala.
Dostępne są dane kontaktowe do lokalnych służb pomocowych i interwencyjnych. W szpitalu wyeksponowano informacje dla małoletnich na temat uzyskania pomocy w trudnej sytuacji ( nr bezpłatnych telefonów zaufania);
- STANDARD OCHRONY MAŁOLETNICH
- ZAŁACZNIK 1 – Podejmowanie interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia dziecka
- ZAŁACZNIK 2 – Zasady bezpiecznych relacji personel i małoletni pacjent
(Szpital Miejski w Morągu)