Morąski szpital znalazł się w tzw. sieci szpitali
Na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych Dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu, działając w imieniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, na podstawie stosownego pełnomocnictwa ogłosił „Wykaz świadczeniodawców zakwalifikowanych do poszczególnych poziomów systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej na terenie województwa Warmińsko-Mazurskiego”. Na liście znalazł się Szpital Miejski sp. z o.o. w Morągu na poziomie I stopnia. Wykaz obowiązuje od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 30 czerwca 2027 r.
System podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), tzw. sieć szpitali, powstała w 2017 roku. Szpitale zakwalifikowane do sieci zapewniają pacjentom, poza świadczeniami szpitalnymi, także opiekę specjalistyczną i świadczenia rehabilitacyjne, adekwatnie do stanu zdrowia pacjenta.
Miejsce w sieci gwarantuje szpitalowi ciągłość i stabilność finansowania dzięki umowie z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Kwalifikacja do sieci szpitali obejmuje okres 4 lat. Szpitale, które znalazły się w sieci, są podzielone według sześciu poziomów systemu zabezpieczenia — od najbardziej podstawowych procedur medycznych po skomplikowane, wysokospecjalistyczne leczenie.
Trzy poziomy podstawowe (I, II i III stopnia) obejmą szpitale o zasięgu lokalnym bądź regionalnym. Jeden poziom specjalistyczny dotyczy szpitali onkologicznych i pulmonologicznych, a drugi szpitali pediatrycznych. Najwyższy, ogólnopolski poziom jest przewidziany dla instytutów badawczych i szpitali klinicznych.
Pierwszy wykaz szpitali sieciowych, zgodnie z przepisami prawa, obowiązuje do końca 2022 roku. Dlatego już od sierpnia rozpoczął się proces kwalifikacji na kolejny, czteroletni okres, od 2023 do 2027 roku.
W Biuletynach Informacji Publicznej oddziałów wojewódzkich NFZ — 30 września 2022 — pojawiły się nowe wykazy placówek zakwalifikowanych do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Wykaz będzie obowiązywał od 1 stycznia 2023 roku do 30 czerwca 2027 roku. W nowym wykazie znalazło się 585 szpitali.
Wykaz szpitali zakwalifikowanych do poszczególnych poziomów PSZ – 30.09.2022 r.
Morąska lecznica również zabiegała o to, aby znaleźć się w sieci szpitali. Prezes Szpitala Ewa Michałowska o pomoc zwróciła się do parlamentarzystów z naszego regionu:
– Poprosiłam o pomoc Pana Wiceministra Aktywów Państwowych Andrzeja Śliwkę pochodzącego z Pasłęka, który znał sytuację naszego szpitala, Posła nas Sejm RP Pana Zbigniewa Babalskiego i Panią Senator Bogusławę Orzechowską. Ci Państwo skierowali do Ministerstwa Zdrowia prośby o ujęcie naszej placówki w sieci szpitali – mówi Ewa Michałowska, prezes Szpitala Miejskiego sp. z o.o. w Morągu.
„(…) Pani Prezes przedstawia sytuację szpitala, który w obecnej nie spełnia wszystkich kryteriów ustawowych do zakwalifikowania się do określonego poziomu zabezpieczeń. Wskazuje jednak na artykuł, który pozwala rozpocząć procedurę – kwalifikację uzupełniającą, W przypadku, gdy konieczne jest to do zabezpieczenia świadczeń medycznych na terenie danego województwa. Kwalifikacja uzupełniająca wymaga jednak uzyskania pozytywnej opinii Ministra Zdrowia, w-dawanej na wniosek dyrektora OW NFZ. Szpital w Morągu jako jedna z dwóch placówek w Powiecie Ostródzkim, jest niezbędny do właściwego zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych mieszkańców i powinien być finansowany na równi ze szpitalami będącymi tzw. sieci. Ponoszony wysiłek finansowy morąskiego samorządu na utrzymanie szpitala nie jest w stanie zabezpieczyć jego obecnych potrzeb finansowych i zagwarantować mu ciągłości przyszłego funkcjonowania bez dodatkowego wsparcia środkami NFZ. Niestety dotychczas, mimo systematycznych prób włączenia szpitala do tzw. sieci i wyższego finansowania, składane wnioski nie znalazły aprobaty. Mając na uwadze powyższe, zwracam się do Pana Ministra o podjęcie wszelkich możliwych działań, mających na celu poprawę dramatycznej kondycji finansowej Szpitala Morągu i w razie możliwości, przychylenie się do prośby Pani Prezes.” – piszą parlamentarzyści.
W imieniu Ministra Zdrowia odpowiedzi udzielił Waldemar Kraska Sekretarz Stanu: „ (…) uprzejmie informuję, że Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, działając na podstawie art. 95n ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285, z późn. zm.), skierował do Ministra Zdrowia wniosek o wydanie opinii ws. zakwalifikowania Szpitala Miejskiego Morągu do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ). W dniu 20.09.2022 r. została wydana i przekazana na ręce Prezesa NFZ pozytywna opinia Ministra Zdrowia ws. zakwalifikowania ww. podmiotu do poziomu szpitali I stopnia w ramach PSZ.”
Prezes szpitala podczas piątkowej sesji Rady Miejskiej w Morągu poinformowała o tym fakcie radnych, a 1 października br. Dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu, działając w imieniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, na podstawie stosownego pełnomocnictwa ogłosił „Wykaz świadczeniodawców zakwalifikowanych do poszczególnych poziomów systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej na terenie województwa Warmińsko-Mazurskiego”. Na liście znalazł się Szpital Miejski sp. z o.o. w Morągu na poziomie I stopnia.
(red./fot. dw)