KULTURA I SZTUKAWarmia i Mazury

Muzealna przystawka września

Eksponatem września w Muzeum Warmii i Mazur, dzięki Państwa głosom został stojaczek do przypraw autorstwa warszawskiego złotnika Karola Filipa Malcza.

Karol Malcz urodził się w Warszawie w 1797 roku. Był wnukiem złotnika Jana Jerzego Bandau’a i to prawdopodobnie u dziadka uczył się rzemiosła. W 1818 roku wyruszył na tzw. wędrówkę czeladniczą – podróż po Europie, która do końca XIX wieku była obowiązkowa dla rzemieślników, którzy chcieli przystąpić do egzaminu na mistrza cechowego.
Po powrocie do kraju, w grudniu 1827 roku, uzyskał tytuł mistrza złotnictwa wykonując tzw. sztukę mistrzowską w warsztacie Jana Macieja Schwartza. Już niecały rok później otworzył pierwszą niewielką pracownię na Krakowskim Przedmieściu, którą po dwóch latach przekształcił w Fabrykę Wyrobów Srebrnych K.F. Malcza i przeniósł do własnej kamienicy.
Fabryka zatrudniała ok. 50 pracowników, ale mistrz w większości sam projektował i rysował formy przedmiotów i wzory dekoracji. W późniejszym okresie współpracował w tym aspekcie z warszawskimi artystami, rzeźbiarzem Ludwikiem Kaufmanem (1801-1855) i drzeworytnikiem Janem Styfi (1839-1921). Fabryka Wyrobów Srebrnych K.F. Malcza specjalizowała się w przedmiotach użytkowych, głównie stołowizny.
W 1864 roku Karol Malcz zakończył swoją aktywność zawodową i przekazał warsztat bratankowi swojej żony, Teodorowi Wernerowi, który jeszcze przez kolejnych kilka lat sygnował swoje wyroby nazwiskiem Malcz i znakiem kotwicy.
Prezentowany kabaret do przypraw został wykonany ze srebra w 2 ćw. XIX wieku. W stożkowych, ażurowych podstawkach umieszczano szklane butelki na oliwę i ocet, które niestety nie zachowały się do naszych czasów. Dwie małe obręczowe podstawki mogły służyć jako miejsce do odkładania korka albo miejsce na małe pojemniczki z pieprzem i solą.
Wybrany przez Państwa eksponat będzie można podziwiać do końca września w gablocie w holu głównym naszego Muzeum.
Kabaret do przypraw, Karol Filip Malcz, Warszawa, 2 ćw. XIX wieku
Odlew srebrny.
(Dominika Kałabun)

error: Nie kopiuj!!!