Muzealne ABC … I jak inkrustacja

Zapraszamy na kolejne „Muzealne ABC…, czyli wirtualne zwiedzanie Muzeum im. J. G. Herdera w Morągu z alfabetem.  Dzisiaj litera I jak inkrustacja. Przewodnikiem jest Angelika Rejs, kierownik morąskiego muzeum.

Inkrustacja to technika zdobienia powierzchni przedmiotu wykonanego z kamienia, metalu czy drewna innym, często cenniejszym materiałem – masą perłową, brązem, srebrem, żyłką mosiężną, kością słoniową, szylkretem czy kamieniami półszlachetnymi, który jest układany na powierzchni przedmiotu bądź wklejany w głąb.

Na zdjęciach prezentujemy trzy meble zdobione techniką inkrustacji. Pierwszy z nich to sekretarzyk z węższą nadstawką z szufladkami w części środkowej i szafkami jednoskrzydłowymi inkrustowany macicą perłową. Prawdopodobnie wykonany w Portugalii w XVIII wieku, a wzorowany na meblach z Dalekiego Wschodu. Mebel można oglądać na wystawie „Grafika holenderska XVII wieku”. Dwa kolejne meble to szafa biblioteczna i sekretarzyk prezentowane na wystawie „Stylowe wnętrza – II empire”. Inkrustacja wykonana jest z żyłki mosiężnej, dodatkowo oba bogato zdobione są złoconym mosiądzem. Miejsce ich pochodzenia jest nieznane, a czas wykonania określono na II poł. XIX wieku.

Prezentowane zabytki pochodzą ze zbiorów Działu Sztuki Dawnej i Rzemiosła Artystycznego Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

(tekst i fot.  Angelika Rejs)