Muzealne ABC … M jak muzeum

Zapraszamy na kolejne „Muzealne ABC…, czyli wirtualne zwiedzanie Muzeum im. J. G. Herdera w Morągu z alfabetem.  Dzisiaj litera M jak Muzeum. Przewodnikiem jest Angelika Rejs, kierownik morąskiego muzeum.

Muzeum to instytucja powołana w celu gromadzenia, badania, eksponowania i upowszechniania zabytków. W Morągu funkcjonuje jedno muzeum i jego historię po krótce opiszemy.

Muzeum w Morągu otworzono 26 września 1964 roku. Od początku powołania było związane z postacią Johanna Gottfrieda Herdera, nadano mu nazwę Muzeum im. Johanna Gottfrieda Herdera w Morągu. Ówczesną siedzibą Muzeum był morąski ratusz. Wystawa poświęcona J. G. Herderowi była przygotowana we współpracy z partnerami z Niemiec. Ekspozycję z czasem poszerzono o kolejne obiekty. Pierwszym dyrektorem instytucji został Stefan Niziołek, który w swoich wspomnieniach „Moje ćwierćwiecze na Warmii i Mazurach 1945-1970” opisuje początki funkcjonowania Muzeum, aktualne ekspozycje i ruch turystyczny. Muzeum w Olsztynie (obecnie Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie) w 1975 roku otrzymało nowy statut, w którym określono przejęcie od 1 stycznia 1976 roku muzealnych placówek terenowych m.in. Muzeum w Morągu. W 1979 roku dyrekcja Muzeum w Olsztynie przedstawia projekt zagospodarowania pałacu Dohnów na potrzeby muzealne. 19 października 1986 roku (35 lat temu!) Muzeum im. J. G. Herdera w Morągu ponownie otworzono w nowej siedzibie. Ekspozycja o Herderze była jedną z kilku zaprezentowanych w nowych przestrzeniach. Na wystawach stałych zostały zaprezentowane najcenniejsze kolekcje ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie m.in. portretów holenderskich z XVII wieku, mebli , skrzyń posagowych czy intarsjowanych szaf. Ponadto w Muzeum organizowane są liczne wernisaże eskpozycji czasowych, cyklicznie Noc Muzeów, Europejskie Dni Dziedzictwa, Niedziela z Herderem czy spotkanie wigilijne współorganizowane ze Stowarzyszeniem Ludności Niemieckiej Herder w Morągu. W ofercie Muzeum nie brakuje również zajęć edukacyjnych przygotowanych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

(Angelika Rejs)