Muzealne ABC … N jak Neide Emil

Zapraszamy na kolejne „Muzealne ABC…, czyli wirtualne zwiedzanie Muzeum im. J. G. Herdera w Morągu z alfabetem.  Dzisiaj litera N jak Neide Emil. Przewodnikiem jest Angelika Rejs, kierownik morąskiego muzeum.

Emil Neide, malarz, znakomity portrecista, autor dwóch obrazów prezentowanych w naszym Muzeum, jeden przedstawia Agnes Laurę von der Groeben drugi zaś jej małżonka Wilhelma Artura von der Groebena. Urodził się 28 grudnia 1843 roku w Królewcu zmarł 25 kwietnia 1908 roku w Dreźnie. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Królewcu gdzie również był wykładowcą. Nie znany jest jego dokładny życiorys. Wiadomo, że oprócz Królewca przebywał  przez jakiś czas w Dusseldorfie, Monachium, Belgii i Holandii. Oprócz prac, które można oglądć w naszym muzeum artysta namalował również obraz „Orfeusz i Eurydyka” – jest to jego najpopularniejsza praca, która została umieszczona na bluzkach sprzedawanych na zagranicznych portalach internetowych.  W 1889 roku Emil Neide, Carl Steffeck i Georg Knorr ozdobili aulę w Gimnazjum Wilhelma w Królewcu własnymi pracami. Neide wykonał trzy: „Rozmowa Kanta z Fichte”, „Mikołaj Kopernik”, „Ogłoszenie nowej Agendy przez księcia Albrechta z Prus”

Portrety Agnes i Wilhelma von der Groeben  w bardzo złym stanie trafiły do zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie w 1946 roku. Zostały poddane konserwacji w Zakładzie Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Oba obrazy mają ponad dwa metry wysokości i ponad metr szerokości, w prawym dolnym rogu widnieje sygnatura autora Emil Neide. Oprawione zostały w ramy – wtórne do obrazu – złocone złotem w płatkach i szlagmetalem, a ozdobione ornamentem z liści akantu.

(Angelika Rejs)