Muzealne ABC … Z jak zegar stołowy

Zapraszamy na kolejną odsłonę wspólnego cyklu Muzeum im. J.G. Herdera w Morągu oraz portalu mediagroupinfo.eu „Muzealne ABC”. Przewodnikiem po muzeum jest Angelika Rejs, kierownik Muzeum im. J.G. Herdera w Morągu. Tym razem w naszym alfabecie pojawiła się litera Z jak zegar stołowy.

Zegar widoczny na zdjęciach to urządzenie wolnostojące, często stawiane na stołach. Tarcza ze wskazówkami znajduje się na górze ośmiobocznego kafla. Zegar umieszczony został w szkatule, w której wykonano owalne okienka przez które można zobaczyć wnętrze i obserwować pracę mechanizmu. Ten typ zegarów często nazywany był „żabami” współcześnie zegary te nazywa się również „kaflakami”.  Zegar, który prezentujemy na wystawie „Stylowe wnętrza – barok” jest uszkodzony, brakuje mu jednej nóżki. Do zbiorów Muzeum trafił poprzez zakupu z antykwariatu w 1980 roku. Datowany jest na poł. XVIII wieku, a wykonany został z metalu i mosiądzu.

Zwiedzając nasze muzeum i przyglądając się uważnie zabytkom można doliczyć się siedmiu eksponowanych zegarów różnych typów.

(Angelika Rejs/fot. zegara Grzegorz Kumorowicz/ Fot. z wystawy Piotr Pawlik)