Warmia i Mazury

NA ŚWIĄTECZNYM POSTERUNKU

Blisko 300 żołnierzy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej w okresie świątecznym, każdego dnia znalazło się na wielu różnych kierunkach wsparcia.

Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy nikt nie powinien zostawać sam. To czas kiedy ludzie są dla siebie braćmi, a wszelkie spory znikają. Minione już święta dla żołnierzy były intensywnym czasem służby. Żołnierze 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej w okresie przedświątecznym zgodnie z CREDO Terytorialsa: „Jestem pomocnym ramieniem i tarczą dla mojej społeczności” znaleźli się na wielu różnych kierunkach, wzięli udział w wielu różnych działaniach. Wsparli wiele placówek.
Wojska Obrony Terytorialnej tego roku zainicjowały świąteczną akcję zwaną „Łączymy na Święta”. W każdym batalionie zostały powołane zespoły, które poświęciły czas kombatantom, osobom przebywającym z szpitalach oraz domach pomocy społecznej i pomogły poprzez łącze wirtualne skontaktować się z ich najbliższymi. Wykonano blisko 70 takich połączeń.
Przedłużające się zamknięcie instytucji pomocowych, zakaz wyjść i wizyt osób najbliższych negatywnie wpływa na samopoczucie mieszkańców Domów Pomocy Społecznej, dzięki żołnierzom 41 blp pensjonariusze otrzymali wymarzone prezenty gwiazdkowe. Nic, ani nikt nie jest w stanie wyrazić tego jakie były emocje na twarzy tych ludzi.
Przy współpracy z instytucjami takimi jak MOPS, GOPS 45 blp zorganizował również zbiórkę najpotrzebniejszych, personalizowanych artykułów oraz zakupił niezbędne produkty dla 9 rodzin będących w trudnych sytuacjach materialnych i życiowych. W paczkach znajdowały się artykuły spożywcze, chemia, przybory szkolne, książki, ubrania i buty. Wśród prezentów znalazły się również wymarzone zabawki i upragniony tablet, potrzebny do zdalnej nauki dla dzieci.
Każdego roku Regionalne Stowarzyszenie Polskich Dzieci Wojny w Ełku organizowało spotkanie opłatkowe dla osób poszkodowanych w czasie wojny i ich rodzin. W tym roku, z powodu pandemii przygotowanie tradycyjnego przedświątecznego spotkania było niemożliwe. Blisko 50 upominków świątecznych trafiło dla seniorów, członków stowarzyszenia.
Żołnierze 42 blp zorganizowali zbiórki żywności i artykułów chemicznych dzięki której wsparli trzy Domy Dziecka w swoim stałym rejonie odpowiedzialności tj. w Szymonowie, Lidzbarku i Kisielicach. Bożonarodzeniowe prezenty ze sprzętami elektronicznymi, chemią, słodyczami zostały wręczone również wychowankom placówki „Mój Dom” w Ornecie, których to odwiedzili Moro-Mikołaje 43 blp.
Ponadto wszystkim kombatantom zamieszkałym Warmię i Mazury zostały przekazane paczki świąteczne. Zaznaczmy jednak, to nie tylko paczki. Otrzymali oni również świąteczne zestawy, w których znalazły się tradycyjne wigilijne i bożonarodzeniowe potrawy oraz kartki własnoręcznie wykonane przez dzieci. W dobie pandemii kombatanci i seniorzy żyją w osamotnieniu i izolacji, często z dala od rodziny i zdani na siebie. Chwila rozmowy o zwykłych sprawach, krótkie spotkanie dla naszych Bohaterów jest bezcenne.
Żołnierze 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej każdego dnia pełnili również służbę w szpitalach i wspierali policje w nadzorze osób przebywających na kwarantannach, w okresie świątecznym pobrali również ponad 300 wymazów w punktach drive-thru w Olsztynie i Elblągu. Przy współpracy z Caritas Archidiecezji Warmińskiej 400 paczek z ciepłym posiłkiem i upominkiem trafiło do najuboższych mieszkańców Olsztyna. Każdego dnia w czasie Świąt Bożego Narodzenia w działania przeciwkryzysowe było zaangażowanych ponad 200 żołnierzy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT.
(Paulina Kucińska, Rzecznik Prasowy 4.W-MBOT)

error: Nie kopiuj!!!