Nadciśnienie tętnicze – profilaktyka
Aż 10 mln dorosłych Polaków ma nadciśnienie tętnicze. Jego bagatelizowanie grozi ciężkimi powikłaniami, a nawet śmiercią. Dlatego Światowym Dniu Nadciśnienia Tętniczego, Narodowy Fundusz Zdrowia szczególnie zachęca do sprawdzenia swojego ciśnienia.
Szacuje się, że nawet jedna na trzy dorosłe osoby na świecie choruje na nadciśnienie tętnicze. W Polsce zbyt wysokie słupki na ciśnieniomierzu wyświetlają się aż u 10 mln osób.
NFZ przypomina o możliwości skorzystania z programu profilaktycznego chorób układu krążenia (CHUK)otwiera się w nowej karcie. Program adresowany jest do osób od 35. do 65. r.ż. Lista placówek realizujących program dostępna jest w wyszukiwarce Gdzie się leczyćotwiera się w nowej karcie.
Dlaczego możesz mieć nadciśnienie?
Główne przyczyny nadciśnienia tętniczego to:
niewłaściwa dieta, szczególnie bogata w tłuszcze nasycone
nadmierne spożycie soli i alkoholu
otyłość
palenie papierosów
brak ruchu i ćwiczeń fizycznych
czynniki genetyczne (dziedziczne)
stres
Do tego zdecydowanie za rzadko mierzymy sobie ciśnienie, a to właśnie regularne używanie ciśnieniomierza jest najlepszym sposobem rozpoznania nadciśnienia.
Ruch i dieta to zdrowie
Więcej ruchu, lepsza dieta, mniej używek i regularne pomiary ciśnienia. To sprawdzone metody na dłuższe i spokojniejsze życie.
Skosztuj zdrowego planu żywieniowego DASH Nadciśnienie, na portalu Diety NFZotwiera się w nowej karcie, przyrządzonego przez NFZ według międzynarodowych standardów DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension – stosowanej w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia), która polega na:
spożywaniu dużej ilości warzyw, owoców, ryb i owoców morza, produktów zbożowych pełnoziarnistych i nasion
redukcji spożycia czerwonego mięsa, słodyczy i napojów zawierających cukier
zmniejszeniu spożycia soli kuchennej.
Zadbaj również o aktywność fizyczną. Gotowe zestawy ćwiczeń, które wykonasz samodzielnie w domu, znajdziesz na kanale Akademia NFZotwiera się w nowej karcie w serwisie YouTube.
Pomiary w Kiosku Profilaktycznym
W 16. oddziałach wojewódzkich NFZ funkcjonują stanowiska ds. profilaktyki i promocji zdrowia. Dorośli Polacy mogą wykonać w Kiosku Profilaktycznymotwiera się w nowej karcie bezpłatne pomiary, takie jak wzrost, masa i skład ciała, ciśnienie tętnicze krwi, oraz określić wskaźnik BMI. Doradca przedstawi normy dla poszczególnych pomiarów, wskaże z jakich programów profilaktycznych najlepiej skorzystać oraz zapozna z ofertą bezpłatnych planów żywieniowych DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension – dieta w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia) dostępnych na portalu www.diety.nfz.gov.plotwiera się w nowej karcie.
O tym jak jeszcze zadziałać profilaktycznie dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia:
Profilaktyka nadciśnienia tętniczego – MATERIAŁY EDUKACYJNE
(UW Olsztyn)