KULTURA I SZTUKAWarmia i Mazury

Nagroda literacka regionu – poznaliśmy nominacje

Kapituła ogłosiła piątkę finalistów Literackiej Nagrody Warmii i Mazur „Wawrzyn” za 2022 rok. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.

Kandydatów do nagrody mogli zgłaszać dziennikarze, wydawcy, księgarze, bibliotekarze, instytucje kultury oraz czytelnicy.

Decyzja o przyznaniu nagród należy do Kapituły powołanej z inicjatywy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

Przy ocenie poszczególnych książek brane są biograficzny, tematyczny lub twórczy związek książki z regionem Warmii i Mazur. To publikacje autorów z naszego regionu, które ukazały się na rynku wydawniczym w 2022 roku.

Głosami czytelników corocznie przyznana zostaje „Nagroda Czytelników”. Głosowanie potrwa od 17 kwietnia do 18 maja 2023 roku – ZAGŁOSUJ
Laureatów Wawrzynu oraz Wawrzynu Czytelników poznamy 23 maja 2023 roku.

NOMINACJE DO XIX EDYCJI NAGRODY WAWRZYN 2022:

  1. JACKOWSKA-ENEMUO, Katarzyna
    Między światem a zaświatem
    Poznań: Wydawnictwo Albus, 2022

Według starych, bardzo starych, najstarszych opowieści zaświat wcale nie jest straszny. On zwyczajnie jest. Inny niż nasz, ludzki, świat. Dlatego ta opowieść jest o bliskości zaświata i o granicach, a także o spotkaniach z nim. O miejscach i istotach, które w dawnym postrzeganiu świata były związane z obydwoma światami, strzegły przejść, umiały porozumiewać się ze światem niewidocznym, pomagały i żywym ludziom, i duszom w rozmawianiu ze sobą.

  1. LIMINOWICZ, Anna
    Zamalowane okna
    Warszawa: Wydawnictwo Dowody na Istnienie, 2022

Zamalowane okna to książka o tym, że miejsce człowieka nie zawsze jest tam, gdzie się urodził i gdzie mieszka. Trudno wytłumaczyć, dlaczego go tu ciągnie, dlaczego chce to miejsce ocalić albo dlaczego tęskni za nim przez całe życie. W tych opowieściach z terenu dzisiejszych Mazur mieszają się losy: polskie, niemieckie, ukraińskie, ale nie ma w nich wielkiej polityki. Są ludzie obciążeni niedopowiedzianą przeszłością.

  1. OSTROWSKI, Michał
    Młynarski. Światowe życie
    Warszawa: Wydawnictwo Szelest, 2022

To opowieść o życiu i twórczości jednego z największych polskich poetów piosenki. Młody autor podąża śladami Młynarskiego – z Komorowa, gdzie wychował się poeta, przez studencki klub Hybrydy, gdzie debiutował, zawodowe kabarety (Dudek, U Lopka, Dreszczowiec), po sceny teatralne. Autor zagląda czasem do prywatnego życia Młynarskiego, wnikając w owianą tajemnicą tekściarską „kuchnię”, rozkład jego dnia i małe codzienne rytuały.

  1. SZATRWASKA, Ishbel
    Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia
    Warszawa: Wydawnictwo Cyranka, 2022

Ocalały z Shoah emigrant z Polski przybywa do Stanów Zjednoczonych, by robić karierę w Hollywood. Wygrywa casting organizowany przez wytwórnię Metro-Goldwyn-Mayer i zostaje aktorem. Wygląda na to, że ziszcza się amerykański sen. Sprawy komplikują się jednak, gdy przeszłością Hersha zaczynają interesować się agenci FBI. Czy nie jest on przypadkiem uczestnikiem międzynarodowego, komunistycznego spisku?

  1. ŚWIDZINIEWSKI, Jakub
    Bezlitosny jest chleb
    Olsztyn: Miejski Ośrodek Kultury, 2022

Bezgranicznie rozbestwiony język poprzez dyscyplinę i uważność rozprawia się z towarzyszącymi dwudziestolatkowi dylematami, przemyśleniami i problemami. To poezja, którą możecie czytać przy kasie w biedrze, w wygodnym fotelu i ze znajomymi przy planszówkach. Niezwykłe połączenie klasycznej myśli ze współczesnym humorem, opadającymi rękami i wiarą w nieprzeżarcie świata.

(wwim)

error: Nie kopiuj!!!