AktualnościHALO MORĄGKULTURA I SZTUKAWieści z ratusza

Narodowe czytanie Orzeszkowej w Morągu

8 września 2023 roku na placu przed Kinem Narie, po raz kolejny odbędzie się Narodowe Czytanie, pod patronatem Pary Prezydenckiej. Tegoroczną lekturą będzie „Nad Niemnem: Elizy Orzeszkowej.

Prezydent RP podkreśla w swoim liście „To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu”

Organizatorem akcji w Morągu jest Miejska Biblioteka Publiczna wraz z partnerami: Zespołem Szkół Licealnych w Morągu, Szkołą Podstawową nr 1, Uniwersytetem Trzeciego Wieku, Morąski Dom Kultury.

W programie czytanie książki „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, kiermasz książek oraz plener malarski Kółka literacko-artystycznego. Dla uczestników wydarzenia przewidziane były upominki.

(MBP Morąg)

error: Nie kopiuj!!!