Narodowe czytanie również w Morągu

Już 7 września Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu po raz kolejny weźmie udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie.

W tym roku Miejska Biblioteka w Morągu poprowadzi akcję Narodowego Czytania w trakcie uroczystości dożynkowych odbywających się 7 września w Parku Miejskim w Morągu. Czytanie odbędzie się w godzinach: 14:30, 14:55 oraz 15:25 na scenie.

Nowele czytać będą uczniowie z morąskich szkół: Szkoły Podstawowej nr 3,Szkoły Podstawowej nr 4,  Zespołu Szkół Licealnych oraz Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących.

Za udział w wydarzeniu otrzymać będzie można naklejkę specjalną w ramach akcji Gram z biblioteką. Warunkiem zdobycia naklejki jest zrobienie zdjęcia osób występujących na scenie w trakcie czytania Nowel (jedno lub więcej) oraz okazanie zdjęcia pracownikowi biblioteki. Naklejka będzie do odbioru w Czytelni dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu w trakcie oraz po zakończeniu wydarzenia.

Z okazji 8. edycji wydarzenia, Para Prezydencka zaproponowała do czytania 8 Noweli polskich:

Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;

Dym – Maria Konopnicka

Katarynka – Bolesław Prus

Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz

Orka – Władysław Stanisław Reymont

Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski

Sachem – Henryk Sienkiewicz

Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

–  Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP.

–  Spotkajmy się wszyscy w sobotę 7 września 2019 roku, by razem odkryć piękno i aktualność Nowel polskich. Jestem przekonany, że ich bogactwo pozwoli każdemu włączyć się i współtworzyć naszą akcję, która popularyzując czytelnictwo, niezmiennie udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości – dodał Prezydent.

(MBP Morąg)