Nauczyciele z 7 szkół w gminie na L4, zajęcia odwołane

W szkołach miejskich i wiejskich na terenie Gminy Morąg do końca tygodnia zostały odwołane zajęcia lekcyjne w niektórych klasach. Powodem są zwolnienia lekarskie nauczycieli. Tak dzieje się m.in. w SP 4, SP 1, SP 3 i SP 2, SP Łączno, SP Żabi Róg, SP Słonecznik.

-We wszystkich 7 szkołach podstawowych odnotowujemy wysoką absencję nauczycieli. W zależności od szkoły waha się ona od 53 do 93 proc. Takim skrajnym przykładem jest sytuacja w Szkole Podstawowej nr 1 w Morągu, gdzie dzisiaj do pracy przyszedł dyrektor, wicedyrektor i kierownik świetlicy. W innych szkołach sytuacja jest nieco lepsza, ale nie na tyle, by szkoły mogły funkcjonować normalnie. Pewnym wyjątkiem jest Szkoła Podstawowa nr 3 w Morągu, gdzie ta absencja jest stosunkowo najniższa. Wynosi 53 proc. Tam dyrekcji szkoły udało się zorganizować zajęcia lekcyjne w ograniczonym wymiarze. W pozostałych szkołach prowadzone są wyłącznie zajęcia opiekuńcze. Żadna szkoła nie jest zamknięta. Każde dziecko, które dotrze do szkoły, będzie miało zapewnioną opiekę wychowawcy, nauczyciela – mówi Marek Siudak, naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury Urzędu Miejskiego w Morągu.

– Protest zdrowotny jest oddolną akcją nauczycieli wspieraną przez ZNP. Chcemy wyrazić swoje niezadowolenie z polityki Pani Minister wobec nas. Oprócz żądań płacowych chcemy zmian w ocenie nauczyciela i podstawie programowej, która jest przeładowana i powoduje frustrację wśród dzieci, rodziców i nauczycieli – powiedziała nam jedna z nauczycielek.

-Na dzień dzisiejszy wiemy, że większość nauczycieli przyniosła zwolnienia do 4 stycznia br., czyli do piątku, do końca tygodnia. Natomiast, co się będzie działo po niedzieli trudno prorokować – dodaje Marek Siudak. – Morąskie przedszkola szczęśliwie ominął wirus, który dopadł nauczyciel szkół podstawowych. Przedszkola pracują normalnie.

Marek Siudak, naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury Urzędu Miejskiego w Morągu wyjaśnił także, że nie ma przepisu, który by zobowiązywał dyrektorów do uruchamiania dodatkowych zajęć. Jedyną możliwością byłaby praca w soboty, ale żaden przepis nie przewiduje takiego rozwiązania.

ZNP na swojej stronie internetowej zaapelował do wszystkich pracowników oświaty w województwie, aby zadbali o swoje zdrowie od stycznia br. i odwiedzali swoich lekarzy rodzinnych i lekarzy specjalistów. Jeśli będzie taka konieczność korzystajcie ze zwolnień lekarskich i badań specjalistycznych – napisali przedstawiciele związku.
Bardzo dziękujemy dyrekcji szkół SP 1 i SP 3 za możliwość zrealizowania zdjęć do zobrazowania tego tematu. Jedynie pani wicedyrektor SP 4 odmówiła nam wykonania zdjęć pustego korytarza i pustej klasy.

(red./fot. dw)