(NIE) bezpiecznie na drodze

Intensywne opady śniegu, przymrozek a za chwile piękne wiosenne słońce i dodatnia temperatura. Zmienna pogoda niestety nie sprzyja użytkownikom drogi. W tak trudnych warunkach atmosferycznych należy zachować wszelkie środki ostrożności, aby nie doprowadzać do sytuacji niebezpiecznych.

Opady śniegu czy deszczu, a przy tym zmienna temperatura powodują, że na drodze jest  niebezpiecznie. Gdy jezdnia jest śliska, warto zachować większy niż zwykle odstęp od poprzedzającego pojazdu. Umożliwi to bezpieczne hamowanie w warunkach obniżonej przyczepności opon do podłoża.

Niezwykle ważne jest także odpowiednie przygotowanie pojazdu – wielu kierowców zapomina o obowiązku odśnieżenia pojazdu przed podróżą lub robi to niestarannie. Jazda z warstwą śniegu na dachu czy z szybami pokrytymi lodem zagraża nie tylko samym kierującym i pasażerom takich pojazdów, ale także innym uczestnikom ruchu drogowego.

Kierujący pojazdami, w zmiennych i trudnych warunkach atmosferycznych, powinni bezwzględnie przestrzegać przepisów ruchu drogowego, w tym jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem. Zbliżając się do przejścia dla pieszych kierujący pojazdami powinni zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Apelujemy również do pieszych o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, w tym noszenie elementów odblaskowych w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu), jak również, by nie wchodzili na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym na przejściu dla pieszych.

(KPP Ostróda)