AktualnościHALO MORĄGWarmia i Mazury

Nie daj się oszukać metodą „na koronawirusa”!

Oszuści wykorzystując stan epidemii, stosują różne sposoby, aby wyłudzić pieniądze. Panująca sytuacja pokazuje, że nie ustają w swoich działaniach. Ofiarami oszustw często padają osoby starsze, nieświadome istniejących zagrożeń.

Policja apeluje o rozwagę i ostrożność:

Uważajmy na osoby, które wykorzystując epidemię koronawirusa, oferują do sprzedaży „cudowne specyfiki”, które mają mieć właściwości zwalczające wirusa.

Przestrzegamy: żadnych talizmanów, amuletów czy też środków posiadających składniki uzdrawiające nie ma! Pojawia się mnóstwo ofert w Internecie, jak również oszuści podszywają się pod organizacje lub instytucje, które walczą z rozprzestrzenianiem się COVID-19. Nie klikajmy w podejrzane linki.

Pamiętajmy – nieuczciwy sprzedawca może podszywać się pod służby sanitarne i Ministerstwo Zdrowia oferując w sprzedaży różnego rodzaju produkty. Jeśli chcemy wiedzieć jak się leczyć lub zapobiegać zarażeniu, korzystajmy tylko z oficjalnych źródeł, np. strony Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego czy gov.pl/koronawirus.

Nie wpuszczajmy do swoich domów osób nieznanych. Sprawdzajmy wszystkie oferty – zwłaszcza te pochodzące z niewiadomego źródła. O każdym podejrzanym przypadku informujmy Policję.

Bądźmy czujni, oszustwo to żerowanie na ludzkim nieszczęściu, zwłaszcza w sytuacji panującej epidemii, kiedy ludzie są zagrożeni. W tym wypadku jest to czyn zagrożony karą pozbawienia wolności do lat pięciu.

Nie zapomnijmy, że resort zdrowia w dalszym ciągu prowadzi ścisły nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową. W ramach tego policjanci weryfikują, czy osoby takie znajdują się w miejscu kwarantanny bądź czy nie potrzebują pomocy. Sprawdzenie odbywa się w miarę możliwości w pobliżu miejsca kwarantanny, głównie telefonicznie, z odległości umożliwiającej potwierdzenie pobytu osoby w wyznaczonym miejscu. Policjanci nawiązują kontakt wzrokowy oraz przeprowadzają rozmowę z osobą przebywającą na kwarantannie. Następnie zebrane informacje przekazują do odpowiednich służb.

Apelujemy, zwłaszcza do osób starszych, które szczególnie narażone są na oszustwa, o rozsądek i zachowanie szczególnej ostrożności.

Nie korzystaj z tzw. „okazji”, ponieważ w większości to próby wyłudzenia pieniędzy,

Nie kupuj z nieznanych źródeł, w szczególności przez internet, asortymentu mającego rzekomo nas chronić przez wirusem,

Testy na koronawirusa powinny być wykonywane przez certyfikowane laboratoria,

Listę akredytowanych placówek znajdziesz na stronie Ministerstwo Zdrowia, www.gov.pl/web/zdrowie/lista-laboratoriow-covid

We wszystkich podejrzanych lub wątpliwych sytuacjach skontaktuj się z nami, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

(KPP Ostróda)

error: Nie kopiuj!!!