HALO MORĄG

Nie lubimy mieć sekretów przed bliskimi

To, czy skrywamy przed kimś tajemnicę jest związane z jakością relacji między nami a drugą osobą. Osoby cieszące się dobrymi relacjami z partnerem, przyjacielem lub rodzicem niechętnie utrzymują sekrety – informują psychologowie na łamach Personal Relationships.

Alisa Bedrov, psycholog z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Stanach Zjednoczonych postanowiła sprawdzić, jak utrzymywanie tajemnicy przed partnerem może odbić się na związku lub relacji między ludźmi. “Każdy z nas kiedyś trzymał coś w sekrecie. Niewiele jednak uwagi poświęcono zagadnieniu przed kim mamy tajemnice i czy sekretne informacje mogą mieć znaczenie dla drugiej osoby” – mówi autorka badania.

W badaniu wzięło udział ponad 500 dorosłych osób, w tym studentów. Badani odpowiadali na serię pytań dotyczących sekretów, które ukrywali przed innymi – rodzicami, przyjaciółmi lub partnerami, oraz relacji jakie między nimi panują.

Psychologowie odkryli, że ci, którzy mieli lepszą i bliższą relację z osobą, przed którą skrywali sekret, byli bardziej zaniepokojeni faktem, że zachowana tajemnica może zaburzyć dobre relacje między nimi. Ponadto, tym uczestnikom, którzy cieszyli się dobrymi i bliskimi relacjami z innymi, nie zależało tak bardzo na skrywaniu przed nimi jakichkolwiek sekretów. Obawiali się też negatywnych reakcji drugiej osoby na wiadomość o tajemnicy.

“Ci, którzy mimo wszystko zachowywali tajemnicę przed drugą osobą, robili to tylko po to, aby uniknąć ewentualnych kłótni i zaburzenia dobrych relacji między nimi” – zauważa Bedrov.

Ogólnie rzecz biorąc, zachowywanie tajemnicy przed drugą osobą, było postrzegane jako coś, co może negatywnie oddziaływać na relację między badanymi, a ich bliskimi.

Psychologowie są zgodni co do wyników badań – posiadanie tajemnic nie szkodziło zbyt mocno kontaktom między dwiema osobami, gdy relacja była postrzegana jako bliska i zadowalająca, a jedynym celem zachowania tajemnicy było unikanie wywołania negatywnych emocji mogących zaszkodzić relacji.

Naukowcy zaznaczają jednak, że ich badanie opiera się tylko na perspektywie jednej strony – tej, która posiada sekret i jej postrzegania relacji. „Biorąc pod uwagę, jak powszechne jest posiadanie tajemnic w życiu codziennym i ich potencjalnie negatywne oddziaływanie zarówno na samopoczucie jak i relacje z innymi, więcej badań powinno koncentrować się na tajemnicy jako zjawisku społecznym i uwzględniać kontekst społeczny, w którym występuje”- mówi Bedrow.

źródło: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/pere.12373

Agnieszka Niewińska – Lewicka (PAP)

error: Nie kopiuj!!!