Nie należy kąpać się w fontannach

Nie należy kąpać się w fontannach, pływać w nich, moczyć nóg, a pod żadnym pozorem nie wolno pić z nich wody – przypomina warmińsko-mazurski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny. Fontanny pełnią funkcje ozdobne, są elementami architektury, w związku z tym woda w nich nie podlega kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej. 

Woda w fontannach zwykle charakteryzuje się niską barwą i mętnością, a w związku z tym błędnie i bezzasadnie uważana jest za wodę czystą, w której można zażywać kąpieli. Fontanny mogą stwarzać potencjalne zagrożenie dla zdrowia osób, które wykorzystują je jako miejsce do kąpieli. Biorąc pod uwagę fakt, że są zlokalizowane na terenach otwartych, w wodzie w fontannach mogą występować różnego typu zanieczyszczenia mikrobiologiczne pochodzące od zwierząt (ptaki, psy, koty) oraz od ludzi. Możemy też mieć do czynienia z zanieczyszczeniami chemicznymi niewiadomego pochodzenia niebezpiecznymi dla naszego zdrowia, zwłaszcza dla małych dzieci.

Fontanny są również źródłem aerozolu wodnego, który może zawierać bakterie z rodzaju Legionella. W przypadku wdychania rozpylonych drobinek wody może dojść do zachorowania na niebezpieczną i śmiertelną chorobę legionelozę (przebiega jako zapalenie płuc lub gorączka Pontiac).

Za utrzymanie i ustalenie zasad zachowania w sąsiedztwie fontann, a tym samym zapewnienie bezpieczeństwa, odpowiedzialni są właściciele lub zarządcy tego rodzaju obiektów.

Warmińsko-mazurski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny przypomina, że fontanny powinny być wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem.  (WSSE Olsztyn)