Warmia i Mazury

Nie stosował się do kwarantanny domowej

Przed sądem odpowie 22- letni mieszkaniec gminy Grunwald, który nie stosował się do decyzji o kwarantannie domowej i wyszedł do sklepu na zakupy. O złamaniu kwarantanny zostaną powiadomione również służby sanitarne, które mogą nałożyć na 22-latka wysoką karę finansową.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej codziennie sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną przestrzegają zasady przebywania w miejscu odbywania kwarantanny. Umundurowani funkcjonariusze podjeżdżają pod adres, gdzie dana osoba powinna przebywać i nawiązują kontakt z osobą objętą kwarantanną korzystając z dostępnych urządzeń telekomunikacyjnych. Następnie potwierdzają jej obecność w danym miejscu. Z takiego sprawdzenia sporządzana jest później dokumentacja. Osoba pytana jest też m.in. o stan zdrowia oraz bieżące potrzeby. Zebrane informacje trafiają później do służb sanitarnych.

W minioną środę (25.03) policjanci otrzymali zgłoszenie, że jeden z mieszkańców gminy Grunwald nie stosuje się do decyzji służb sanitarnych o objęciu go kwarantanną domową. Mężczyzna miał robić zakupy w jednym ze sklepów. Funkcjonariusze pojechali do jego miejsca zamieszkania. 22- latek zaprzeczył aby miał wychodzić z domu. Jak twierdził, cały czas przebywał w miejscu zamieszkania. Policjanci postanowili jednak to zweryfikować i sprawdzić monitoring, który znajduje się w sklepie. Nagrania jasno pokazały, że mieszkaniec gminy Grunwald jednak nie stosuje się do decyzji o objęciu go kwarantanną domową. Policjanci sporządzili wniosek do sądu o ukaranie mężczyzny. O zaistniałej sytuacji powiadomione zostaną również służby sanitarne, które mogą nałożyć na 22- latka wysoką karę pieniężną.

Policjanci przypominają

O każdym ujawnionym przypadku nie stosowania się do decyzji o kwarantannie domowej policjanci informują służby sanitarne, które mogą nałożyć wysoką karę administracyjną w wysokości 30 000 zł

Z kolei jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk. Za to przestępstwo grozi kara roku pozbawienia wolności.

W przypadku właścicieli firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych, którzy nie stosują się do ograniczeń nałożonych na nich Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia w RP stanu zagrożenia epidemicznego, mogą ponieść odpowiedzialność z art. 165 kk. lub 54 kw. Za powyższe przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, z kolei za wykroczenie – do 500 zł.

Pamiętajmy!

Nie przestrzegając kwarantanny, narażamy życie i zdrowie innych osób! Weźmy odpowiedzialność za siebie oraz swoich najbliższych! Respektujmy prawo, respektujemy zapisy obowiązujących ustaw oraz rozporządzeń – to nasze wspólne dobro!

Solidaryzujmy się z całym społeczeństwem, przystępując do akcji #zostanwdomu.

(KPP Ostróda)

error: Nie kopiuj!!!