AktualnościWarmia i Mazury

Nie zostawiaj dziecka ani zwierzęcia w zamkniętym pojeździe

Dni stają się co raz cieplejsze, a słońce i wysoka temperatura mogą okazać się bardzo niebezpieczne, szczególnie dla dzieci czy zwierząt pozostawionych w zamkniętym samochodzie. Uchylenie szyby czy pozostawienie auta w cieniu nie jest żadnym usprawiedliwieniem. Brak rozwagi i wyobraźni może kosztować czyjeś zdrowie, a nawet życie.

Wysokie temperatury związane ze zbliżającym się latem oprócz przyjemności niosą za sobą też zagrożenie. Dotyczy ono między innym pozostawienia dziecka bez nadzoru w zamkniętym samochodzie. Pamiętajmy, że takie działanie w upalny dzień, może zakończyć się dla malucha tragicznie. Nawet kilkanaście minut może zaważyć na jego życiu.

Jak należy postąpić w sytuacji, gdy widzimy na parkingu samochód a w nim dziecko?

Nie można zwlekać z interwencją i jak najszybciej należy powiadomić Policję oraz pogotowie.

Jeśli zauważymy, że dziecko słabnie, należy wybić szybę w samochodzie. Życie dziecka jest wartością nadrzędną.

Opiekunowi, który narazi dziecko na utratę zdrowia lub życia, zgodnie z treścią artykułu 160 kodeksu karnego, grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

W okresie letnim możemy natknąć się również na pojazdy, w których właściciele pozostawili zwierzę. Zamknięty samochód przy temperaturze powyżej 25 stopni dla pozostawionego w nim zwierzęcia może oznaczać śmierć w męczarniach. Wystarczy, tylko kilka minut w słońcu, by temperatura wewnątrz pojazdu zagrażała zdrowiu i życiu zwierzęcia. Nie wystarczy także zostawienie uchylonego okna ponieważ wewnątrz samochodu nie będzie cyrkulacji powietrza, która umożliwiłaby zwierzęciu swobodne oddychanie.

Osoba, która dopuszcza się takiego czynu musi liczyć się z odpowiedzialnością za znęcanie się nad zwierzęciem. Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zwierząt właścicielowi zwierzęcia może grozić kara grzywny, kara ograniczenia albo pozbawienia wolności do lat 3.

Pamiętaj o podstawowych zasadach:

Dzieci nie wolno zostawiać samych w samochodzie, niezależnie od pory roku;

Przed odejściem od samochodu zawsze sprawdzaj czy nie zostawiłeś w pojeździe dziecka. Dzieci, które śpią, nie upominają się o zabranie ich ze sobą;

Jeśli zauważyłeś dziecko zamknięte w samochodzie – nie bądź obojętny! W sytuacji, w której odnalezienie właściciela auta jest możliwe (np. stacja benzynowa, sklep osiedlowy), zrób to niezwłocznie;

Jeżeli odszukanie rodzica lub opiekuna dziecka jest niemożliwe (np. parking przy centrum handlowym) zachowując ostrożność zbij szybę – wybierz najbardziej oddaloną od dziecka – a następnie wezwij pogotowie ratunkowe i Policję;

Jeśli nie masz odwagi samodzielnie zbić szyby, zadzwoń pod numer alarmowy 112 i poinformuj o zaistniałej sytuacji. Liczy się każda minuta!;

Wahając się czy samodzielnie zbić szybę w samochodzie – śmiertelnej pułapce – wiedz o tym, że chroni Cię tzw. prawo wyższej konieczności. Pamiętaj jednak aby korzystać z niego z rozsądkiem. Jeżeli masz wątpliwości – udokumentuj stan faktyczny (np. zdjęcia, kontakt do świadków itp.)

W upalne dni, mając na uwadze dobro naszych pociech planujmy nasze zajęcia tak aby najbliższe nam osoby i zwierzęta były bezpieczne. Pozostawienie dziecka lub zwierzęcia w samochodzie na pełnym słońcu stwarza poważne zagrożenie dla utraty życia. Wybierając się nawet na krótkie zakupy, poprośmy kogoś zaufanego aby zaopiekował naszą pociechą, a kiedy nie ma takiej możliwości zabierzmy ją ze sobą. Nie warto ryzykować – konsekwencje takiego zachowania mogą być tragiczne!

(KPP Ostróda)

error: Nie kopiuj!!!