„Niedziela z Herderem” w morąskim muzeum

Morąskie Muzeum im. J. G. Herdera zorganizowało 25 sierpnia br. imprezę muzealną o charakterze edukacyjno-rekreacyjnym pn. „Niedziela z Herderem”, w dniu urodzin patrona tej  instytucji kultury Johanna Gottfrieda Herdera, słynnego filozofa, wielkiego morążanina.

Wydarzenie rozpoczęło się od złożenia kwiatów pod pomnikiem J. G. Herdera przez: Poseł na Sejm RP Elżbietę Gelert, przedstawicieli Muzeum Warmii  i Mazur na czele z dyrektorem Piotrem Żuchowskim, niemiecka delegacja z przedstawicielami Stowarzyszenia Ludności Niemieckiej „Herder” w Morągu, w imieniu morąskiego samorządu Marek Siudak, naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury Urzędu Miejskiego w Morągu, delegacja Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Morągu oraz Edward Kacierzewski, przewodniczący ówczesnej morąskiej Miejskiej Rady Narodowej, zasłużony dla Morąga działacz społeczny i sportowy.

W trakcie tegorocznego spotkania odbył się m.in.: pokaz walk rycerskich, warsztaty plastyczne, oprowadzanie po wystawach przez kierownik morąskiego muzeum Angelikę Rejs oraz koncert z cyklu „Muzyka w pałacowych pokojach” –  wystąpił Konrad Ignalewicz, polski solista, kameralista i pedagog gitary klasycznej. Laureat regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych. Artysta jest nauczycielem gitary w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Olsztynie oraz Powiatowej Szkole Muzycznej I stopnia w Dywitach.

Pokaz walk rycerskich zaprezentował Konwent św. Piotra z Olsztynka. Członkowie Konwentu propagują ruchu rycerski poprzez przybliżanie jego tradycji szerokiej publiczności. Łączą dobrą zabawę z dbałością o zgodność historyczną w najdrobniejszych detalach. Trzon kadry stanowią członkowie Bractwa Rycerskiego Konwent Świętego Piotra w Olsztynku, to m.in.: Mistrz Świata w pojedynkach na miecz długi oraz wielokrotni Medaliści Mistrzostw Świata w walkach grupowych. Oprawę muzyczną zapewnia znany i lubiany zespół muzyki dawnej Fleurdelis. Dzięki ich pasji możecie poznać życie rycerstwa Średniowiecznego od podszewki, począwszy od obyczajów, przez tańce dworskie, do walk i turniejów.

Organizatorzy przewidzieli także dodatkowe atrakcje:  warsztaty plastyczne, przebieralnia w stroje historyczne, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem,  zwiedzanie muzealnych wystaw, konkursy i zabawy, możliwość wykonania zdjęcia z „ożywionym” J. G. Herderem, poczęstunek przygotowany przez Fundację na Rzecz Rozwoju Społeczno-Gospodarczego „JAK NIE MY TO KTO”, której przedstawicielka Katarzyna Królak  zachęcała do skosztowania specjałów. Przy okazji urodzin nie mogło obyć się bez tortu, który uczestnikom imprezy ufundowało Stowarzyszenie Ludności Niemieckiej „Herder” w Morągu.

Partnerami wydarzenia byli: Stowarzyszenie SALLA, Stowarzyszenie Ludności Niemieckiej „Herder” w Morągu.  Imprezie patronował nasz portal.

„Niedziela z Herderem” współfinansowana była z budżetu Gminy Morąg.

(org./fot. Ada Metryka)