AktualnościHALO MORĄGWarmia i Mazury

NIL: Nie kupujcie leków na zapas!

Przypominając słowa Apelu Samorządów Zawodów Medycznych do Pacjentów z dn.19.03.2020 r. zwracam się do Was po raz kolejny w sprawie mającej niebagatelne znaczenie dla całego społeczeństwa: nie wykupujcie w aptekach leków na zapas w ilościach, które starczą na rok czy dwa. Leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe nie chronią przez zakażeniem wirusowym i nie należy ich przyjmować „na wszelki wypadek” – apeluje Andrzej Matyja, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, który pisze dalej:  nie róbcie nadmiernych zapasów leków, które przyjmują osoby przewlekle chore.

Jeśli ktoś jest przewlekle chory lub na stałe przyjmuje leki, to wystarczy, że zabezpieczy zapas na najbliższe 6 miesięcy. Gromadząc leki na dłużej powodujemy, że może ich zabraknąć dla innych. Nie kupujcie leków na później, bo dziś może nie starczyć dla tych, którym ratują one życie!

Nawet kilkutygodniowe wzmożenie zakupów leków może spowodować́ przerwanie łańcucha dostaw i spowodowanie kryzysu dostępności do produktów leczniczych – może to doprowadzić́ do podobnej lub większej skali niż jest dziś́ obserwowane na rynku wyrobów medycznych takich jak maski lub kombinezony ochronne.

Brak dostępu do leków z kolei spowoduje, że zdrowie Polaków będzie się pogarszać nie z powodu zakażenia koronawirusem, ale braku leków na choroby przewlekłe, na które cierpią. W tych trudnych dniach potrzeba nam solidarnego i roztropnego działania, a także poczucia wspólnej odpowiedzialności za najsłabszych.

(red./NIL)

error: Nie kopiuj!!!