AktualnościHalo MorągWarmia i MazuryWieści z powiatu

Niskie temperatury zagrażają życiu i zdrowiu – policja apeluje o czujność

W czasie silnych mrozów szczególnie narażone na wychłodzenie organizmu są osoby bezdomne, starsze oraz samotne. Policja apeluje, aby reagować na każdy przypadek zagrożenia i nie pozostawać obojętnym. Jeden telefon może uratować życie.


Kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury, wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem dotyczy przede wszystkim osób bezdomnych, samotnych i w podeszłym wieku. Zagrożenie obejmuje również osoby będące pod wpływem alkoholu. Policja apeluje, aby alarmować funkcjonariuszy za każdym razem, gdy ktoś znajduje się w niebezpieczeństwie.

Jak co roku, w chwili, gdy temperatury spadają do zera lub poniżej, funkcjonariusze zwracają się do wszystkich z prośbą o czujność i reagowanie na sytuacje zagrożenia. Na wychłodzenie organizmu szczególnie narażone są osoby bezdomne, starsze oraz nietrzeźwe przebywające na dworze. Każde zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

Okres zimowy to czas, kiedy policjanci podczas patroli zwracają szczególną uwagę na miejsca, w których bezdomni mogą szukać schronienia. Należą do nich pustostany, ogródki działkowe czy altanki. Funkcjonariusze oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje, proponując przewiezienie do ośrodków, gdzie jest ciepło, można zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach.

Szczególnej uwagi wymagają także osoby starsze, samotne, nieporadne życiowo czy niedołężne, które mogą być szczególnie narażone na skutki niskich temperatur. Policja zachęca, aby upewnić się, czy nie potrzebują pomocy w codziennych czynnościach, takich jak zakupy. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego można poinformować również Ośrodek Pomocy Społecznej.

Aby reagować na zagrożenia, wystarczy jeden telefon pod numer alarmowy 112 lub zgłoszenie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Z listy dostępnych oznaczeń na KMZB należy wybrać „Osoba bezdomna wymagająca pomocy” i nanieść znacznik na konkretne miejsce.

W związku z prognozowanym znacznym spadkiem temperatur, noclegownia dla osób w kryzysie bezdomności przy ul. H. Sienkiewicza 15 w Ostródzie (wejście z boku budynku) będzie czynna CAŁĄ DOBĘ od 9 stycznia 2026 r. do 11 stycznia 2026 r. Policja apeluje, aby nie być obojętnym i reagować na każdą sytuację – jeden telefon lub zgłoszenie może uratować czyjeś życie.

(red./KPP Ostróda)