KULTURA I SZTUKAWarmia i Mazury

Nominacje do najważniejszej nagrody literackiej

WAWRZYN – to najważniejsze wyróżnienie przyznawane autorom książek związanych z naszym regionem. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.

Decyzja o przyznaniu nagród należy do kapituły powołanej z inicjatywy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie (instytucji samorządu województwa).

Przy ocenie poszczególnych książek, które ukazały się na rynku wydawniczym w 2020 roku, brane są biograficzny, tematyczny lub twórczy związek książki z regionem.

Kandydatów do nagrody mogli zgłaszać dziennikarze, wydawcy, księgarze, bibliotekarze, instytucje kultury oraz czytelnicy.
Głosowanie potrwa do 8 października. Laureatów Wawrzynu oraz Wawrzynu Czytelników poznamy 21 października 2021 roku.

ZAGŁOSUJ https://www.wbp.olsztyn.pl/o-nas/wawrzyn/wawrzyn-2020/

Nominacje do nagrody WAWRZYN 2020:

BOŁDAK-JANOWSKA Tamara
Szczęście
Warszawa: Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, 2020
Tamara Be-Jot stawia pytania wymagające, porażające w swojej jednoczesnej delikatności i dosadności. Szczęście to książka pełna przenikliwych spostrzeżeń, czułości wobec Ziemi i otwartości na ból i potrzeby drugiego człowieka, a przede wszystkim języka poetyckiego śmiałego i zaskakującego. Autorka kontempluje człowieczeństwo, nie ocenia i nie hierarchizuje — do człowieka (i czytelnika) podchodzi z ciepłem i zaufaniem.

CIELECKI Marcin
Archipelag Lewiatana
Pruszków: Wydawnictwo JanKa, 2020
Czy jest życie poza zbrodnią i winą? Główny bohater, Bartek Ostrowski, morduje z zimną krwią, a chcąc zatrzeć trop, szuka schronienia w klasztorze; wielowiekowa tradycja głosi, że miejsce monastyczne zapewnia niekaralność. Nie przewidział tylko, że miejsce odosobnienia okaże się zaskakująco gwarne. W relacjach z mieszkańcami klasztoru – tak stałymi, jak i tymczasowymi – zaczyna rozpadać się misterny plan bohatera, a role łowcy i ofiary niebezpiecznie się do siebie zbliżają. Kolejne rozdziały, ułożone zgodnie z monastyczną liturgią godzin, prowadzą nieuchronnie do pytania: co się stanie, gdy zło zamieszka w miejscu świętym.

KONTEWICZ Waldemar
Wilk którego karmisz
Toronto-Rzeszów: Polski Fundusz Wydawniczy w Kanadzie, 2020
Najważniejsze przesłanie tomu zawarte jest w wierszu tytułowym. Wedle legendy Indian Cherokee w każdym z nas żyją dwa wilki. Na przekór trendom dryfującej cywilizacji, w której żyć nam przyszło, pełnej autodestrukcji i zła, potwierdzających diagnozę Tadeusza Różewicza, że owo zło bierze się „z człowieka / zawsze z człowieka / i tylko z człowieka”, podmiot liryczny poezji W. Kontewicza stara się zaszczepić nam wiarę w sens karmienia wilka, który uosabia dobroć, empatię, czułość i nadzieję, a nie tego, który jest tych wartości przeciwieństwem.

SOBASZEK Wacław
Spiski życiowe
Węgajty: Stowarzyszenie Węgajty, 2020
Wacław Sobaszek w swojej wyjątkowej publikacji daje świadectwo ludziom i umysłom nieustająco czułym wobec otaczającej ich rzeczywistości. Przez czterdzieści lat tej opowieści stajemy się świadkami konsekwentnej realizacji wizji lepszego świata. Nie jest to jednak świat odrealniony, utopijny czy kulisty. To świat słuchający wszystkich tych, którzy się w nim pojawiają, świat otwarty na nowe, obce, inne. Pełen kątów i zagięć, utarczek i blizn zostawionych przez historię, ekonomię, władzę, system. To intymna opowieść o narodzinach wyjątkowej na skalę światową idei i umoszczeniu się jej w warmińskiej wsi – o Teatrze Węgajty i o jego twórcy.

STANISZEWSKI Łukasz
Małe Grozy
Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2020
Pełne zmysłowości, zaskakujące i oryginalne historie, które tworzą realistyczny, a zarazem magiczny obraz Warmii – mikroświata, którym rządzą popędy, pragnienia i tęsknoty, a jedynym sposobem na zaspokojenie niepohamowanego apetytu na życie jest odnalezienie jedności z naturą, choćby i poza moralnością. Jeśli Warmia nie miała dotąd swojej mitologii – duchów, strachów, kusicielek i demonów – mieszkający w Olsztynie Łukasz Staniszewski wypełnia ten brak swoim brawurowym debiutem powieściowym.

(wwim)

error: Nie kopiuj!!!