Warmia i Mazury

Norowirusy na obozie

81 osób z objawami zakażenia norowirusami potwierdziły służby sanitarne na obozie zorganizowanym w Kruklankach na Mazurach, gdzie przebywa 221 dzieci i 44 osoby z kadry. Wśród skarżących się na dolegliwości, głównie bóle brzucha i wymioty, było do tej pory 68 dzieci oraz 13 osób z personelu. Obecność norowirusów została tam potwierdzona u 6 osób. Podejrzenia zatruć pokarmowych w sierpniu zgłaszano także jeszcze w 3 innych placówkach wypoczynkowych w Olsztynie i Mrągowie.

Na obozie w Kruklankach wypoczywające dzieci, jak też osoby dorosłe z personelu skarżyły się głównie na bóle brzucha, wymioty, złe samopoczucie. Nie zgłaszały podwyższonej temperatury. Wszyscy mieli na miejscu zapewnioną opiekę pielęgniarską. Wśród tych osób pobrano materiały do badań bakteriologicznych i wirusologicznych, próby żywności, wodę do spożycia i wodę z jeziora. Z 22 pobranych prób epidemiologicznych (wymazy i próby kału) w  6 próbach potwierdzono zakażenie norowirusami (3 dzieci i 3 kadra).

Norowirusy są częstą przyczyną występowania nieżytu żołądka i jelit u ludzi. Do zakażeń norowirusowych dochodzi zwykle w środowiskach zamkniętych. Źródłem zakażenia jest zwykle  bezpośredni kontakt z człowiekiem chorym lub rekonwalescentem bądź wydalinami – styczność z zanieczyszczoną powierzchnią lub przedmiotami np. toaletą, bielizną, meblami, znajdującymi się w otoczeniu chorego. Zakazić się można także drogą pokarmową przez spożycie żywności lub wody zanieczyszczonej norowirusami, jak również przez wdychanie cząstek wirusa unoszących się w powietrzu, powstałych np. z wymiocin osoby chorej.

Objawy zakażenia to:

– nudności,

– wymioty,

– bóle brzucha,

– wodnista biegunka wskazująca na ostre zapalenie żołądka i jelita cienkiego,

– gorączka.

Niespecyficzne objawy:

– bóle głowy,

– pogorszenie samopoczucia,

– dreszcze,

– bóle mięśniowe,

– osłabienie.

Okres wylęgania wynosi 1-2 dni czyli od 24 do 48 godzin. Średni czas trwania choroby wynosi 2-3 dni (u dzieci biegunka może trwać do tygodnia). Przeciętny czas wydalania wirusa, nawet po ustąpieniu objawów wynosi od 5 do 7 dni.

Norowirusy, są to wirusy bezotoczkowe o wybitnie małej dawce zakażającej Są oporne na pasteryzację (do 60°C), stężenia związków chloru poniżej 6,25 mg/l do 30 min. Temperatura 60°C inaktywuje norowirusy dopiero po 30 minutach. Na powierzchniach nieożywionych mogą przetrwać do 7 dni.

Zapobieganie zakażeniom:

bezwzględne przestrzeganie zasad higieny osobistej.

systematyczna dezynfekcja skażonych wirusem powierzchni.

odpowiednia higiena przygotowywania posiłków.

Informacje o norowirusach: https://www.gov.pl/web/gis/norowirusy

(WSSE Olsztyn)

error: Nie kopiuj!!!