Nowa organizacja na pomocowej mapie pochodzi ze Słonecznika

Koło Gospodyń Wiejskich ze Słonecznika nawiązało współpracę z Bankiem Żywności w Olsztynie. Przedsiębiorcze kobiety odebrały od nas pierwszą żywność.

Słonecznik to spora wieś, położona między Morągiem a Ostródą. Od niedawna funkcjonuje tam Koło Gospodyń Wiejskich, angażując kobiety także z sąsiednich wsi.

– Wspieramy i organizujemy pozadomowe życie naszych kobiet – mówią Agnieszka Lendzion i Katarzyna Malinowska z Koła – Spotykamy się w świetlicy, robimy warsztaty, prowadzimy kiermasze, przygotowujemy produkty na dożynki, festyny. Aktywizujemy kobiety.

Jak mówią członkinie Koła, organizacja powstała po to, aby „poruszyć życie na wsi”. Owszem, wcześniej też coś się działo w Słoneczniku, ale niesformalizowana grupa miała problemy z pozyskiwaniem dofinansowań i organizacją działalności zarobkowej. Teraz członkinie Koła piszą projekty o dotacje, między innymi na sfinansowanie pomysłów związanych z ideą zero waste (udało się zdobyć środki na projekt dotyczący nauki renowacji starych mebli, ale ze względu na pandemię trzeba było odłożyć jego realizację).

– Wzięłyśmy udział w warsztatach na temat niemarnowania i spodobała się nam ta idea. Chcemy pokazywać ludziom, że niepotrzebną rzecz można wykorzystać do czegoś innego – mówi Agnieszka Lendzion. – W MOPS-ie dowiedziałyśmy się, że dobrze by było, abyśmy poruszyły temat niemarnowania żywności, bo często ci, którzy korzystają z pomocy żywnościowej, nie potrafią w pełni jej wykorzystać.

Można powiedzieć, że kobiety ze Słonecznika, nie mogły lepiej trafić.

(red./Bank Żywności w Olsztynie)