Wieści z powiatu

Nowe możliwości dla bezrobotnych – od 1 września rusza nabór na szkolenia

Od 1 września Powiatowy Urząd Pracy w Ostródzie rozpoczyna nabór wniosków o skierowanie na szkolenia w trybie indywidualnym. To szansa dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy na zdobycie nowych umiejętności lub podniesienie dotychczasowych kwalifikacji.

Preferowane będą wnioski osób długotrwale bezrobotnych oraz znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Decyzję o skierowaniu na szkolenie podejmuje starosta.

Jak działa wsparcie?

Na wniosek osoby zainteresowanej, starosta może sfinansować koszty szkolenia nawet do 300% przeciętnego wynagrodzenia. Szkolenia mogą być wybierane indywidualnie przez bezrobotnego, zamawiane na podstawie diagnozy potrzeb rynku pracy, a także zgłoszeń pracodawców.

Podczas nauki uczestnikowi przysługuje stypendium szkoleniowe – co do zasady w wysokości 120% zasiłku dla bezrobotnych (przy wymiarze min. 150 godzin miesięcznie). W przypadku krótszych szkoleń wysokość stypendium ustalana jest proporcjonalnie, jednak nie mniej niż 20% zasiłku.

Szkolenie może trwać nawet do 24 miesięcy, a po jego ukończeniu uczestnik otrzymuje zaświadczenie lub dokument potwierdzający zdobyte kwalifikacje.

Jak złożyć wniosek?

Aby skorzystać z tej formy wsparcia, należy złożyć wniosek w Powiatowym Urzędzie Pracy w Ostródzie wraz z uzasadnieniem celowości odbycia szkolenia. Gotowe formularze dostępne są w zakładce „Dokumenty do pobrania” na stronie ostroda.praca.gov.pl

(red./PUP Ostróda)