KULTURA I SZTUKAWarmia i Mazury

Nowy rok kulturalny z nagrodami i życzeniami

W Auli im. Anny Wasilewskiej w Olsztynie odbyła się Wojewódzka Inauguracja Roku Kulturalnego.

– Podczas gali nie tylko otworzyliśmy nowy sezon artystyczny w instytucjach samorządu województwa, ale również doceniliśmy tych, którzy za sprawą swojego talentu, wiedzy i umiejętności wspaniale promują nasz region – mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin.

Wydarzenie rozpoczęło się wernisażem wystawy „Zakulisowo Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy”, poświęconej jego 5-leciu. Przez ten czas fundusz pomógł w realizacji wielu nagrodzonych produkcji filmowych, w tym niezwykłej „Cichej nocy” Piotra Domalewskiego.

Od roku 2017 samorząd województwa poprzez Regionalny Fundusz Filmowy dofinansował produkcję dziesięć filmów fabularnych, piętnaście dokumentalnych i trzy animacje. Przeznaczono na ten cel 4,3 mln zł. Na wystawie znalazły się pamiątki i dokumentacja z tego okresu.

Jak co roku podczas inauguracji poznaliśmy laureata Warmińsko-Mazurskiej Nagrody Humanistycznej im. Wojciecha Kętrzyńskiego. To nagroda za indywidualne lub zbiorowe wybitne osiągnięcia twórcze z zakresu nauk humanistycznych. W tym roku to odznaczenie dostał dr hab. Ryszard Tomkiewicz, historyk, autor 150 publikacji, w tym sześciu monografii, członek Towarzystwa Naukowego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, redaktor „Komunikatów Warmińsko-Mazurskich”. Laudację wygłosił prof. Stanisław Achremczyk.

Poznaliśmy też laureatów odznaczeń „Medal Zasłużony Kulturze Gloria ARTIS” oraz „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Na wniosek marszałka Gustawa Marka Brzezina  Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. dr hab. Piotr Gliński, na mocy ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, nadał Brązowy Medal Zasłużony Kulturze „Gloria ARTIS” dr Iwonie Marii Bolińskiej-Walendzik, Ewie Zdrojkowskiej-Ogrodowczyk i Krzysztofowi Szatrawskiemu, a odznakę  honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Marii Dzieciątek.

Wręczono także wyróżnienia Partner 2022 za wsparcie finansowe w sezonie artystycznym 2021/2022.

Uhonorowane firmy to:
– PKO BANK POLSKI na wniosek Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej,
– Michelin Polska na wniosek Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej,
– Dramiński Ultrasonografy na wniosek Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej,
– Agencja Reklamowa „Gabo”, wydawca Elbląskiego Dziennika internetowego info.elblag.pl, na wniosek Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.

Decyzją zarządu województwa warmińsko-mazurskiego Nagrody Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury oraz szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury, otrzymują:

Nagrody indywidualne:
1.    Elżbieta Kasznia,
2.    Ewa Zdrojkowska-Ogrodowczyk,
3.    Elżbieta Fabisiak,
4.    Elżbieta Mierzyńska,
5.    Agata Wilińska,
6.    Wojciech Altmajer,
7.    Grzegorz Piotrowski,
8.    ks. Witold Twardzik,
9.    Andrzej Waszczuk,
10.    Jan Połowianiuk,
11.    Paweł Bukowski,
12.    Krzysztof Dąbkowski,
13.    Wojciech Zenderowski.

Nagrody  zbiorowe Marszałka w Dziedzinie Kultury:
1.    Elbląskie Towarzystwo Kulturalne,
2.    Olsztyński Chór kameralny „Collegium Musicum”,
3.    Chór „Moderato”.

W nowym roku kulturalnym marszałek Gustaw Marek Brzezin życzył artystom, animatorom i organizatorom życia artystycznego Warmii, Mazur i Powiśla wielu ciekawych pomysłów, nieustających inspiracji i satysfakcji z uczestnictwa w procesie twórczym, organizacyjnym i wychowawczym. Życzył spełnienia artystycznego, estetycznego, intelektualnego i osobistego, ale przede wszystkim zdrowia, spokoju i pokoju.

Uroczystość zakończyła się koncertem jednego najbardziej obiecujących aktorów młodego pokolenia, znanego z takich produkcji jak „Żeby nie było śladów”, „Hiacynt” czy zrealizowanych przy udziale Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego „Cicha noc” i „Jak najdalej stąd” – Tomasza Ziętka z zespołem The Fruitcakes.

(wwim)

error: Nie kopiuj!!!