AktualnościHALO MORĄG

Obchody Dnia Cukrzycy w Morągu

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków w Morągu zorganizowało spotkanie Integracyjno-szkoleniowe, morąskim ratuszu, podczas którego świętowano Obchody Dnia Cukrzycy. Danuta Stanicka, Edukator Zdrowia w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu przeprowadziła  wykład na temat cukrzycy. Z morąskimi diabetykami spotkała się również Elżbieta Gelert, Poseł na Sejm RP i jednocześnie dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.

Cukrzyca jest globalnym wyzwaniem, które dotyka ludzi na wszystkich kontynentach, w każdym wieku, z każdej grupy społeczno-ekonomicznej.

– Informacje o działalności i aktualnościach można także znaleźć  facebookowym profilu Koła Miejsko-Gminnego Stowarzyszenia Diabetyków w Morągu. Koło Diabetyków w Morągu dba o integracje środowiska chorych na cukrzycę, organizuje w ciągu roku cykl spotkań i prelekcji edukacyjnych z zakresu wiedzy diabetologicznej i zakresu innych chorób. Osoby chore na cukrzycę, ich opiekunowie a także inni zainteresowani na spotkaniach w Ratuszu zapoznają się z problemami tej przewlekłej i nieuleczalnej choroby, z możliwościami rozpoznawania sygnałów ostrzegawczych, i czynników ryzyka cukrzycy, jak zapobiegać cukrzycy typu 2 poprzez zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną – mówi Małgorzata Jaśkowiak, prezes Miejsko-Gminnego Stowarzyszenia Diabetyków w Morągu Koło Diabetyków w Morągu.

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło w Morągu zaprasza w każdy poniedziałek w godzinach 9:00 – 13:00 do swojego biura w ratuszu miejskim w Morągu.

Cukrzyca należy do grupy chorób cywilizacyjnych. Są one ściśle związane z rozwojem cywilizacyjnym, trybem życia i dietą. Nadwaga, otyłość i brak aktywności fizycznej to główne przyczyny występowania cukrzycy typu 2. Szacuje się, że aktualnie w Polsce na cukrzycę choruje blisko 3 mln osób, z czego około 25% o tym nie wie.

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło w Morągu ściśle współpracuje z różnymi środowiskami medycznymi. m.in. spotkania odbywają się z lekarzem ds. diabetologii , dietetykami i innymi lekarzami oraz przedstawicielami szpitali głównie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.

– Mamy bardzo szeroką gamę programów prozdrowotnych. Realizujemy programy profilaktyczne. Przynajmniej raz na kwartał przyjeżdżamy do morąskich diabetyków, żeby podzielić się z nimi tym, co jest najnowsze. Najnowsze trendy w medycynie, a w szczególności dotyczące właśnie diabetyków – mówi Elżbieta Gelert, dyrektor Wojewódzkiego Szpital Zespolonego w Elblągu.

Z okazji obchodów Dnia Cukrzycy Poseł Elżbieta Gelert wręczyła każdemu uczestnikowi spotkania specjalne okolicznościowe życzenia oraz kalendarz na 2022 rok. Życzyła…

Jak dołączyć do stowarzyszenia? Wystarczy dostarczyć do biura orzeczenia o niepełnosprawności oraz zaświadczenie od lekarza o chorobie cukrzycowej.

(red./fot. dw)

error: Nie kopiuj!!!