HALO MORĄG

Od 11 grudnia 2022 r. nowy roczny rozkład jazdy pociągów

Nowy rozkład jazdy pociągów 2022/2023 wszedł w życie o północy z 10 na 11 grudnia 2022 r. W większości krajów Europy rozkład ulega zmianie raz do roku, w drugi weekend grudnia w nocy z soboty na niedzielę. Obowiązek wcześniejszego opublikowania nowych godzin kursowania pociągów spoczywa głównie na operatorach obiektów infrastruktury kolejowej, w tym na zarządcach dworców i peronów.

W czasie obowiązywania rozkładu jazdy 2022/2023 zarządca infrastruktury, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., przewidział cztery korekty związane z dostosowaniem godzin kursowania pociągów do postępujących prac modernizacyjnych na liniach kolejowych. Wejdą one w życie:

12 marca 2023 r.,

11 czerwca 2023 r.,

3 września 2023 r.,

12 listopada 2023 r.

Szczegóły dotyczące nowego rozkładu muszą być ogłoszone podróżnym na stronie internetowej zarządcy infrastruktury co najmniej 21 dni przed jego wejściem w życie. Na dworcach, peronach lub dojściach na perony nowy rozkład powinien pojawić się w formie plakatów lub tablic z co najmniej 10-dniowym wyprzedzeniem. Aktualny rozkład jazdy powinien być również dostępny na stronach internetowych przewoźników, choć w odniesieniu do nich przepisy nie wskazują, z jakim wyprzedzeniem czasowym musi być opublikowany.

Nowy rozkład jazdy wprowadza wiele zmian w zakresie oferty przewozowej. Po remoncie linii kolejowej samorząd Dolnego Śląska przywraca po ponad 20 latach kursowanie pociągów do Chocianowa. Na niektórych liniach dojdzie do zmian operatorów obsługujących dotychczasowe pociągi regionalne, np. wybrane kursy na trasie Wrocław – Ścinawa obsłużą Koleje Dolnośląskie S.A., przewoźnik Koleje Wielkopolskie sp. z o.o. zadebiutuje na trasie Poznań – Krzyż (wspólna obsługa odcinka z POLREGIO S.A.), zaś w województwie pomorskim obsługę wszystkich pociągów na liniach niezelektryfikowanych przejmie od PKP Szybkiej Kolei Miejskiej drugi operator – POLREGIO S.A.

Duże zmiany w organizacji ruchu torowego i pieszego czekają pasażerów także w obrębie remontowanej stacji Warszawa Zachodnia. Z uwagi na prace większa część pociągów w obrębie Warszawskiego Węzła Kolejowego zostanie skierowana na trasy alternatywne (m.in. do/z lub przez stację Warszawa Gdańska) lub ich perony zatrzymań czy relacje zostaną zmienione. Przy planowaniu wyjazdów do stolicy wskazane jest uwzględnienie różnych stacji wyjazdu/przyjazdu i sprawdzenie w elektronicznych wyszukiwarkach możliwych alternatyw.

Ważne linki:

Oficjalny internetowy rozkład jazdy zarządcy infrastruktury PKP PLK: www.portalpasazera.pl

Generator elektronicznych plakatów stacyjnych: www.portalpasazera.pl/Plakaty

Sieciowy rozkład jazdy – www.portalpasazera.pl/Tablice

Adresy stron przewoźników pasażerskich oraz numery telefoniczne infolinii można znaleźć na stronie UTK po kliknięciu w logo wybranego przewoźnika.

(UTK)

error: Nie kopiuj!!!