AktualnościHALO MORĄGWarmia i Mazury

Odblask to nie obciach. Błyśnij przykładem!

Pieszy poza terenem zabudowanym bez żadnych elementów odblaskowych widoczny jest z odległości około 20 metrów. Kierowca nie ma wówczas żadnych szans na reakcję. Nawet niewielka zawieszka odblaskowa, opaska czy naszywki na ubraniach sprawiają, że ta widoczność zwiększa się do nawet 150- 200 metrów.

Nie bez powodu dzieci mówią o odblaskach „Magiczne światełka”. Posiadanie elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze do około 150- 200 metrów. W tym przypadku kierowca ma więcej czasu na odpowiednią do warunków reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie. Sytuacje, w której należy nosić elementy odblaskowe nie powinny ograniczać się tylko do obszaru niezabudowanego. Nawet w terenie zabudowanym, w świetle latarni, także w przypadku przechodzenia przez oświetlone przejście pieszy jest bardziej widoczny posiadając odblask, niż gdyby go nie miał.

Odblaski w świetle prawa

Polskie prawo od 31.08.2014 roku stanowi, że każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Jakie konsekwencje za brak odblasku? 

Za niestosowanie się do przepisów niechroniony uczestnik może zostać ukarany mandatem do stu złotych. Ta kwota wydaje się dość niska w porównaniu do śmiertelnego ryzyka, jakie ponosi pieszy. Wydaje się też bardzo wysoka w porównaniu do ceny odblasku. Nawet najmniejszy odblask, który można kupić za kilka złotych poprawia widoczność. (KPP Ostróda)

12,5 miliona zł na gospodarkę wodno-ściekową

Zarząd województwa ogłosił kolejny konkurs na dofinansowanie ze środków unijnych projektów służących rozwiązywaniu problemów z zakresu gospodarki wodno-ściekowej.

O wsparcie mogą się ubiegać jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia, jednostki organizacyjne jednostek samorządu terytorialnego,    przedsiębiorstwa oraz podmioty świadczące usługi wodno-ściekowe w ramach obowiązków własnych gmin.

Dofinansowanie można otrzymać na budowę i modernizację systemów kanalizacji sanitarnej (dopuszczalny jest rozdział kanalizacji ogólnospławnej na sanitarną i deszczową) oraz na budowę i modernizację systemów zaopatrzenia w wodę (sieci wodociągowe, ujęcia), z uwzględnieniem inteligentnych systemów zarządzania sieciami wodociągowymi (ze wsparcia w ramach tego konkursu wyłączono stacje uzdatniania wody).

Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 (Oś 5 Środowisko przyrodnicze i racjonalne wykorzystanie zasobów, Działanie 5.2 Gospodarka wodno-ściekowa).

Wnioski można składać od 29 czerwca do 17 sierpnia.

Szczegółowe informacje oraz dokumentacja konkursowa będą doatępne na stronie www.rpo.warmia.mazury.pl

(wwim)

error: Nie kopiuj!!!