Warmia i Mazury

Odzyskali skradzione wyposażenie, zabezpieczyli narkotyki i urządzenia służące do ich wytwarzania

Ostródzcy kryminalni odzyskali skradzione meble i sprzęt elektroniczny, zabezpieczyli ponad pół kilograma amfetaminy i ujawnili narzędzia służące do wytwarzania narkotyków – i to wszystko przy rozwiązywaniu jednej sprawy. Dwóch mężczyzn zostało zatrzymanych i usłyszało zarzuty. Śledczy wnioskują o ich tymczasowe aresztowanie.

Ta sprawa swój początek miała pod koniec kwietnia (29.04.2020), kiedy to do Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie wpłynęło zgłoszenie o kradzieży mebli, artykułów gospodarstwa domowego oraz wyposażenia luksusowego apartamentu w Ostródzie. Wartość strat wyceniona została na 20 tysięcy złotych. Wyjaśnianiem tego zdarzenia od razu zajęli się ostródzcy kryminalni. Na podstawie szeregu przeprowadzonych czynności, w zaledwie kilka dni po zgłoszeniu ustalili, kto może być odpowiedzialny za to przestępstwo.

W miniony wtorek (05.05.2020) policjanci pojechali do jednej z miejscowości w powiecie braniewskim i zatrzymali do kontroli drogowej samochód, którym jechali mężczyźni podejrzani w powyższej sprawie. W trakcie kontroli policjanci ujawnili przy jednym z nich zawiniątko z białym proszkiem. Badania potwierdziły, że jest to amfetamina. Ponadto, w pojeździe znajdowały się dokumenty ze zdjęciem jednego z mężczyzn oraz fikcyjnymi danymi. W trakcie interwencji okazało się, że 30-latek jest poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności za jazdę pod wpływem alkoholu.

Ostródzcy kryminalni przeprowadzili kolejne ustalenia, które doprowadziły ich do miejsca, gdzie mogą być przechowywane przedmioty pochodzące z kradzieży. W wyniku przeszukania mieszkania w Braniewie zabezpieczyli między innymi telewizor, naczynia, sztućce oraz elementy wyposażenia okradzionego apartamentu. Ponadto, kryminalni podejrzewali, że mężczyźni mogą mieć związek z produkcją oraz handlem narkotykami. Policyjny nos i tym razem ich nie zmylił. Podczas przeszukania domu w jednej z miejscowości w gminie Ostróda, policjanci ujawnili pochodzące z kradzieży meble, elementy wyposażenia oraz sprzęt RTV i AGD o znacznej wartości. Część z tych przedmiotów wróciła już do swojego właściciela. Podczas czynności policjanci ujawnili w domu również ponad 0,5 kg amfetaminy oraz różnego rodzaju menzurki, szklane rurki oraz naczynia służące do wytwarzania i przetwarzania środków odurzających i substancji psychotropowych.

Podczas przeszukania posesji, w jednym z zaparkowanych tam pojazdów ostródzcy kryminalni ujawnili również sejf pochodzący z włamania do firmy na terenie województwa. Do tego zdarzenia doszło na początku maja. Sprawcy wyrwali sejf z pieniędzmi ze ściany oraz ukradli sprzęt elektroniczny. Łączna wartość strat wyniosła wówczas ponad 18 tysięcy złotych.

Materiał dowodowy pozwolił policjantom na przedstawienie zarzutów dwóm 30-latkom. Obaj zatrzymani usłyszeli zarzuty kradzieży, kradzieży z włamaniem, posiadania środków odurzających oraz posiadania i przechowywania urządzeń służących do wytwarzania narkotyków. Oprócz tego 30-letni mieszkaniec gminy Barczewo usłyszał zarzuty fałszowania dokumentów i posługiwania się nimi oraz kierowania pojazdem mimo cofniętych uprawnień. Mężczyzna ten za kradzież i kradzież z włamaniem odpowie w warunkach tzw. recydywy. Policjanci wraz z prokuratorem wnioskują o tymczasowe aresztowanie podejrzanych. Decyzja w tej sprawie należy do sądu. Policjanci nie wykluczają kolejnych zarzutów w tej sprawie, ponieważ jak twierdzą, jest ona rozwojowa.

(KPP Ostróda)

error: Nie kopiuj!!!