Oferty zniżek kolejowych przewoźników dla seniorów
Przewoźnicy kolejowi oferują seniorom zniżki na przejazdy pociągami. Publikujemy zestawienie aktualnych zniżek.
Seniorem, w rozumieniu większości przewoźników, jest osoba, która ukończyła 60 lat. Opusty, w zależności od oferty przewoźnika, wahają się pomiędzy 10% a 50%. Największą zniżkę ma w swojej ofercie Warszawska Kolej Dojazdowa – 50%. Dotyczy ona biletów jednorazowych, tygodniowych, dwutygodniowych, miesięcznych i kwartalnych. Z 35% zniżki na bilety jednorazowe, strefowe czasowe, okresowe można skorzystać w pociągach Kolei Mazowieckich.
W PKP Intercity ulga wynosi 30% na jednorazowe przejazdy w komunikacji krajowej =pociągami wszystkich kategorii oraz 30% na bilety okresowe w pociągach kategorii TLK oraz IC. Ulga ta jest odliczana wyłącznie od cen bazowych (maksymalnych) obowiązujących w danej kategorii pociągu, co oznacza, że nie łączy się z ofertą „Promo”.
Takie same rabaty obowiązują pasażerów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej posiadających „Kartę Seniora Województwa Łódzkiego” i realizujący przejazdy na podstawie biletów jednorazowych oraz miesięcznych.
W pociągach POLREGIO, Kolei Dolnośląskich, Kolei Wielkopolskich, Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (dla osób nieposiadających „Karty Seniora Województwa Łódzkiego”) oraz PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście seniorzy mogą uzyskać zniżkę na bilety jednorazowe – 25%, a okresowe – 10% (poza Kolejami Dolnośląskimi).
Ceny biletów na przejazdy pociągami Kolei Śląskich dla osób, które ukończyły 60 lat zostały wskazane w przepisach oferty „SENIOR 60+”.
W pociągach Kolei Małopolskich seniorzy mogą uzyskać ulgę w wysokości 30% na bilety jednorazowe. Taka sama zniżka obowiązuje na bilety czasowe czterogodzinne w obszarze ograniczonym stacjami Tarnów, Krynica-Zdrój, Jasło, Wieliczka Rynek Kopalnia, Kraków Olszanica, Sędziszów, Zakopane, Oświęcim. Seniorzy kupujący bilety odcinkowe miesięczne imienne w jedną stronę lub „tam i z powrotem” mają również prawo do takiej ulgi. 30% ulga dotyczy również przejazdów grupowych (powyżej 20 osób na jednym bilecie).
Należy pamiętać że bilety ze zniżką ważne są z dokumentem tożsamości ze zdjęciem potwierdzającym wiek pasażera.
Osoby, które ukończyły 65 rok życia i posiadają Kartę Mieszkańca miasta Podkowa Leśna, mogą realizować przejazdy pociągami Warszawskiej Kolei Dojazdowej na trasie ograniczonej stacjami Podkowa Leśna Zachodnia – Podkowa Leśna Wschodnia na podstawie darmowych, jednorazowych biletów. Natomiast seniorzy po ukończeniu 65 lat i posiadający Kartę Mieszkańca Gminy Michałowice mogą podróżować na trasie ograniczonej stacjami Nowa Wieś Warszawska – Warszawa Salomea na podstawie biletów jednorazowych, miesięcznych oraz kwartalnych wydanych w odpowiednio zmniejszonych cenach.
Pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie, które wchodzą w skład Warszawskiego Transportu Publicznego organizowanego przez Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie, można podróżować na podstawie biletu całorocznego uprawniającego do korzystania ze wszystkich linii dziennych i nocnych organizowanych przez ZTM Warszawa w strefie 1 i 2. W przypadku tego przewoźnika taki bilet jest dostępny dla osób, które ukończyły 65. rok życia. Jednorazowy koszt biletu to 50 zł („Roczny Bilet Seniora”). Osoby, które mają powyżej 70 lat, mogą jeździć pociągami warszawskiego ZTM całkowicie bezpłatnie. Dodatkowo emeryci i renciści, którzy nie ukończyli 65 roku życia, mają tu prawo do 50% zniżki.
Ważne
Oferty handlowe, czyli różnego rodzaju promocje, obniżki, pakiety itp., ustalane są samodzielnie przez przewoźnika kolejowego. W przeciwieństwie do ulg ustawowych ich stosowanie zależy wyłącznie od przewoźników i ustalonych przez nich zasad.
(UTK)