Warmia i Mazury

Ogólnopolski Dzień Transplantacji

Dziś (26.01.22) w naszym kraju obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji, dziedziny zajmującej się przeszczepianiem narządów.

Wiedza na temat transplantacji w Polsce jest nadal bardzo mała i należy uświadamiać społeczeństwo o jej istocie, dlatego chcąc być dawcą miej zawsze przy sobie oświadczenie woli (zgoda na pobranie narządów). Bądźmy świadomi, że możemy komuś uratować życie ofiarując część siebie drugiej osobie.

Ogólnopolski Dzień Transplantacji obchodzony jest od 2005 roku w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce, który został przeprowadzony w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie, w 1966 roku.

Ogólnopolski Dzień Transplantacji to świetna okazja do tego, by dołączyć do grupy potencjalnych dawców szpiku. Tylko 25% pacjentów znajduje swojego bliźniaka genetycznego w rodzinie. Reszta musi liczyć na pomoc osób niespokrewnionych. Średnio co piątemu pacjentowi nie udaje się znaleźć dawcy, a co za tym idzie – powrót do zdrowia jest niemożliwy. Im więcej zarejestrowanych osób – tym więcej chorych ma szansę na wyleczenie. Zgłoszenie chęci zastania dawcą trzeba jednak dobrze przemyśleć. To poważna deklaracja, która wiąże się z „podarowaniem” drugiemu człowiekowi szansy na życie.

(WSZ Elbląg)

error: Nie kopiuj!!!