Warmia i Mazury

Ogrodnictwo wobec roślin inwazyjnych obcego pochodzenia

Zapraszamy do zapoznania się z Kodeksem dobrych praktyk – Ogrodnictwo wobec roślin inwazyjnych obcego pochodzenia, wydanym przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Dokument opracowało grono ekspertów, a treść zaakceptowało 20 instytucji reprezentujących administrację publiczną, organizacje pozarządowe, jednostki naukowe oraz wiodące stowarzyszenia branży ogrodniczej.

Kodeks jest przeznaczony dla osób uprawiających własne ogrody, jak również osób zawodowo zajmujących się ogrodnictwem, osobom którym nieobojętna jest ochrona przyrody i troska o środowisko. W serwisie poświęconym Kodeksowi – kdpo.gdos.gov.pl można dowiedzieć się więcej o tematyce gatunków obcych w ogrodnictwie.

Publikacja zawiera zbiór zasad określających jak postępować z roślinami należącymi do gatunków obcych, aby ograniczyć ich przenikanie z ogrodów i terenów zieleni do dzikiej przyrody. Ponadto w Kodeksie znajdują się karty informacyjne o roślinach należących do inwazyjnych gatunków obcych stosowanych w ogrodnictwie. W karcie można znaleźć opis rośliny i praktyczne zalecenia jak uprawiać ją w sposób bezpieczny dla rodzimej przyrody.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy także do wypełnienia deklaracji o stosowaniu Kodeksu. Będzie to dla nas znak, że dbałość o środowisko jest dla Państwa cenną wartością.

Dzięki złożeniu deklaracji Państwa firma/organizacja/instytucja będzie mogła:

Powołać się na złożoną promesę,

Stosować logo będące potwierdzeniem stosowania Kodeksu dobrych praktyk w ogrodnictwie

Otrzymywać bezpłatnie materiały promocyjne, w miarę ich dostępności, do dystrybucji w sklepie, urzędzie czy podczas konferencji.

Wypełnioną deklarację należy przekazać na adres:

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
Wawelska 52/54,
00-922 Warszawa

Rezygnacja ze złożonej deklaracji odbywa się w ten sam sposób co jej złożenie – poprzez przekazanie rezygnacji pocztą tradycyjną lub w formie dokumentu elektronicznego. Materiały do pobrania:

Kodeks dobrych praktyk Ogrodnictwo wobec roślin inwazyjnych obcego pochodzenia
Plakat Ochrona przyrody w twoim ogrodzie
Deklaracja o stosowaniu Kodeksu dobrych praktyk Ogrodnictwo wobec roślin inwazyjnych obcego pochodzenia

(RDOŚ Olsztyn)

error: Nie kopiuj!!!