Warmia i Mazury

Olsztyn 150 lat z koleją i dobre zmiany

W Olsztynie kolej jest od 150 lat. Stacja od pięciu pokoleń umożliwia mieszkańcom korzystanie z pociągów. Dziś inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. dostosowuje stację Olsztyn do współczesnych potrzeb wszystkich podróżnych. Zwiększa się dostępność i komfort obsługi. Kolej staje się bardziej konkurencyjnym środkiem transportu. Projekt za 400 mln zł współfinansowany jest z unijnego Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

Na stacji Olsztyn będzie oczekiwany przez podróżnych komfort obsługi. Ułatwieniem będą windy oraz schody ruchome. Osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się zyskają dogodny dostęp na perony. Lepszą informację zapewnią wyświetlacze i nowe nagłośnienie.

Na stacji budowane są dwa pierwsze nowe perony. Powstaje konstrukcja nowego tunelu, który ułatwi dostęp do pociągów. Przedłużenie przejścia do ul. Zientary-Malewskiej umożliwi wygodne wejście na stację również od strony Zatorza. Wykonawca układa tory i rozjazdy, stawia słupy i bramki z siecią trakcyjną. Układane są instalacje systemu sterowania ruchem kolejowym. Inwestycja PLK S.A. o wartości ok. 400 mln zł realizowana jest z udziałem środków unijnych z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Zakończenie przebudowy zaplanowano w 2024 roku.

W województwie warmińsko-mazurskim podróżni korzystają już z efektów inwestycji realizowanych przez PLK SA na liniach: Olsztyn – Działdowo, Szczytno – Pisz – Ełk oraz Olsztyn – Iława. Dzięki wsparciu z funduszy unijnych, m.in. z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia oraz RPO Woj. Warmińsko-Mazurskiego, pociągi jadą sprawniej i szybciej, a podróżni zyskali lepsze podróże do pracy i szkoły.

Dostęp do kolei zwiększył się dzięki budowie nowych przystanków: Pisz Wschodni, Olsztyn Śródmieście, Olsztyn Dajtki, Olsztyn Jezioro Ukiel, Olsztyn Likusy i Olsztyn Redykajny. Przebudowane zostały perony w ponad 40 lokalizacjach, m.in. w Olsztynku, Nidzicy, Piszu, Morągu, Pasłęku, Olsztynie Zachodnim, Starych Jabłonkach, Gągławkach, Stawigudzie, Samborowie. Wysokie perony pozwalają wygodnie wsiadać do pociągów. Są ławki, wiaty i czytelna informacja pasażerska. Dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się wybudowano pochylnie, prowadnice i ścieżki dotykowe.

Sprawniejsze podróże w regionie zapewnią kolejne realizowane przez PLK SA inwestycje. Do lepszych przewozów przygotowywana jest linia Olsztyn Gutkowo – Braniewo oraz Ełk – Giżycko. W ramach programu przystankowego powstają trzy nowe przystanki w Nikielkowie pod Olsztynem, w Kolnie i Wietrzychowie. Lepszą obsługę podróżnych, również tych o ograniczonych możliwościach poruszania się, zapewni przebudowa stacja Ełk.

(PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.)

error: Nie kopiuj!!!