HALO MORĄG

Olsztyn/ Naukowcy poprowadzą lekcje o zdrowej żywności

Naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie poprowadzą lekcje na temat żywności, jej wartości odżywczych i wpływie na zdrowie. Wykłady online są adresowane m.in. do uczniów i studentów zainteresowanych zdrowym odżywianiem.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie Iwona Kieda, akcja Science SOS a z nią bezpłatne spotkania z naukowcami odbędą się w maju. Zaplanowano spotkania z mikrobiologami, technologami żywności, ichtiologiem, biotechnologiem i specjalistą z zakresu biologii molekularnej.

„Porozmawiamy o mitach, które krążą wokół bezpieczeństwa i walorów odżywczych mięsa ryb ze stawów hodowlanych. Przyjrzymy się cukrom, które naturalnie występują w owocach i warzywach, a których nadmierne spożycie może wpływać na funkcjonowanie mózgu. Sprawdzimy dlaczego producenci żywności wracają do pradawnych odmian zbóż, tj. płaskurki czy samopszy, a także dlaczego nie powinniśmy eliminować glutenu z diety na własną rękę”-wymieniła rzeczniczka.

Dodała, że naukowcy wezmą pod lupę bakterie wywołujące zatrucia pokarmowe i zaprezentują biofilmy, które tworzą się między innymi na zębach. Wśród tematów, które można wybrać znajdą się również programowanie żywieniowe i nieoczywiste zależności między dietą a zdrowiem członków rodziny na przestrzeni pokoleń.

Eksperci przybliżą też prozdrowotne właściwości malin i omówią kontrowersje wokół obecności mięsa w codziennej diecie.

Akcja Science SOS odbywa się w ramach międzynarodowego projektu EIT Food #AnnnualFoodAgenda. Spotkania z naukowcami potrwają od 11 do 27 maja br. Rezerwacji można dokonać na stronie Instytutu PAN: http://pan.olsztyn.pl/popularyzacja-nauki/science-sos/. Wszystkie wykłady odbywają się w formule online. Liczba miejsc ograniczona. (PAP)

error: Nie kopiuj!!!