Orszak trzech króli przeszedł przez Morąg

W poniedziałek, 6 stycznia 2020 roku, Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Moraga. Orszak tradycyjnie wyruszył ulicami miasta, z każdej morąskiej parafii: Trójcy Przenajświętszej, Św. Józefa i Bł. Michała Kozala, aby spotkać się w kinie „Narie”.

Morąski Orszak Trzech Króli poprzedziły msze święte odprawione w każdej z parafii. Po nabożeństwie uformowały się orszaki, które ulicami miasta dotarły do kina „Narie”. Tam odbyło się wspólne kolędowanie, rozstrzygnięto konkursy. Można było także obejrzeć jasełka.

Na uczestników Orszaku w holu kina czekała gorąca herbata i ciasto.

-W przed dzień święta Trzech Króli wsie warmińskie obchodziła grupa złożona z trzech króli niosących gwiazdę i śpiewających kolędy. Oprócz trzech króli z gwiazdą występowały także maszkary – niedźwiedź, koza, bocian lub koń. Na Warmii występują ponadto grupy odgrywające całe przedstawienia jasełkowe zwane tu Herodami. Treścią jest opowieść o królu Herodzie, znana w różnych wersjach na terenie całej Polski. Innym zwyczajem związanym ze świętem Trzech Króli to pisanie kredą na drzwiach inicjały imion: K, M, B – mówi Angelika Rejs, kierownik Muzeum im. J.G. Herdera w Morągu/

Zapraszamy na fotorelację z Morąga.

(red./fot. dw)